Dziś (20.04) pod pomnikiem w Pępicach upamiętniono więźniów obozu Arbeitslager Brieg-Pampitz. W uroczystości z okazji 78. rocznicy wyzwolenia, wspomniano również o tragicznych losach osób, które straciły życie w obozach pracy podczas drugiej wojny światowej.
W trakcie obchodów odczytano Apel Pamięci, złożono wiązanki kwiatów pod obeliskiem, a wszystko to w asyście Kompani Honorowej 1. Brzeskiego Pułku Saperów. W uroczystości wzięli udział wojskowi, uczniowie kilku szkół oraz samorządowcy. Powiat Brzeski reprezentowała wicestarosta Ewa Smolińska.
Przypomnijmy, iż obóz w Pępicach powstał już w 1939 roku. Pierwszymi więźniami byli polscy jeńcy z kampanii wrześniowej. W hitlerowskim obozie pracy przebywali również Francuzi, Sowieci, a także Żydzi. Arbeitslager Brieg-Pampitz funkcjonował do stycznia 1945 roku. Okolicznościowy obelisk powstał w 1998 z inicjatywy kombatantów, wojska, a także lokalnych samorządów.

3 lat temu

![Dni Łaszczowa 2026. Trzy dni koncertów, konkursów i wspólnej zabawy. Tak świętowali mieszkańcy [ZDJĘCIA]](https://static2.kronikatygodnia.pl/data/articles/xga-4x3-dni-laszczowa-2026-trzy-dni-koncertow-konkursow-i-wspolnej-zabawy-tak-swietowali-mieszkancy-zdje-1782479977.jpg)









