Julia Przyłębska, prezes Trybunału Konstytucyjnego, znalazła się w centrum kontrowersji i krytyki po wydaniu przez TK orzeczenia, które wielu ekspertów uznaje za przekroczenie uprawnień i złamanie prawa. Sprawa dotyczy decyzji Trybunału Konstytucyjnego pod przewodnictwem Przyłębskiej, który uznał, iż prezydent NBP, Adam Glapiński, nie może stanąć przed Trybunałem Stanu, ponieważ to byłoby niezgodne z Konstytucją.
Julia Przyłębska, będąc na czołowej pozycji w Trybunale Konstytucyjnym, odpowiedzialna jest za interpretację przepisów konstytucyjnych oraz zapewnienie ich przestrzegania. Jednak decyzja dotycząca immunitetu Adama Glapińskiego, która zablokowała możliwość postawienia go przed Trybunałem Stanu, jest bezprawna.
Chcesz czytać więcej wewnętrznych informacji ze świata polityki i mediów? Prosimy o obserwowanie naszego profilu na Facebooku oraz na Twitterze. Proszę o lajkowanie i podawanie dalej naszych wpisów - w ten sposób możemy zrobić dla Ciebie więcej. |
W praktyce taka decyzja oznacza bowiem, iż w Polsce można wyjąć kogoś spod prawa orzeczeniem trybunału
Przyłębska może stanąć przed poważnymi konsekwencjami prawnymi. Istnieje możliwość, iż zostanie oskarżona o nadużycie uprawnień i działanie na szkodę systemu prawnego. o ile zarzuty te zostaną udowodnione, grozi jej 8 lat więzienia.