O tym, iż przejście z węgla na biomasę przynosi konkretne korzyści, zarówno finansowe, jak i środowiskowe, piszemy na kolejnych stronach aktualnego wydania „Magazynu Biomasa”. O sensowności takiej modernizacji przekonują doświadczenia i opinie zarządców ciepłowni: Pawła Kupczaka z MPEC Nowy Sącz, Jarosława Grobelnego z PEC Gniezno czy decyzje inwestycyjne spółek z Grupy Veolia.
Pisze Beata Klimczak, redaktor naczelna
Nikt nie ma wątpliwości, iż w tej chwili biomasa jest jedynym skutecznym i stosunkowo tanim paliwem do produkcji energii, zwłaszcza ciepła. Co więcej, to w dużej mierze surowiec lokalny, pozyskiwany od firm w najbliższej okolicy.
Już dziś wiadomo jednak, iż ze względu na zmiany klimatyczne, uwarunkowania polityczne i gospodarcze, a także silne lobby ekologów biomasa leśna nie utrzyma swojej pozycji w rankingu źródeł odnawialnych.
Poza tym staje się ona coraz bardziej pożądanym surowcem dla sektorów produkcyjnych poza energetyką czy ciepłownictwem. Było to szczególnie widoczne podczas procesu korekty definicji drewna energetycznego, kiedy producenci mebli i płyt drewnopochodnych weszli w spór z producentami biomasy. Drewno jest towarem deficytowym, a niedługo pozyskiwanie go będzie coraz bardziej ograniczane. Poza tym, co pokazują przytoczone na łamach przykłady ze świata – staje się ono surowcem do produkcji biopaliw wyższej generacji jakimi są biowęgiel, bioolej, gaz pirolityczny. Dlatego warto już teraz przedsięwziąć odpowiednie kroki legislacyjne, które pozwolą w zdecydowanie szerszym stopniu wykorzystywać ogólnie dostępną biomasę agro.
Jak ją wykorzystać w pełni?
Pełne wykorzystanie potencjału polskiej biomasy agro w energetyce może przyczynić się do obniżenia ceny energii elektrycznej o 20-25%, a ciepła – o 25-30% i zwiększenia stopnia samowystarczalności energetycznej Polski o 20-25% – twierdzą zaangażowani w jej promocję i realne użytkowanie eksperci: producenci pelletu i brykietu agro, producenci kotłów na biomasę i naukowcy.
Wydaje się, iż w tym kierunku podążają działania rządzących i instytucji, które bezpośrednio i pośrednio mają wpływ nie tylko na rynek, ale też na rozwój technologii – od ministerstw chętnie spotykających się z grupami producenckimi, stowarzyszeniami branży, ekspertami, by głębiej poznać to zagadnienie, po same elektrociepłownie i ciepłownie już od kilku miesięcy robiące wywiady w rynku.
Rosnące zainteresowanie biomasą, zwłaszcza w ciepłownictwie, przełoży się na zdecydowany wzrost zainteresowania biomasą pochodzenia rolnego i inną.
W jaki sposób fluktuuje rynek, branża drzewna, a zwłaszcza sektor ciepłowniczy, jakie obrały cele i kiedy chcą je zrealizować, a także o wyzwaniach – o tym rozmawiać będziemy 12-13 czerwca w Gdyni podczas 10. Forum Pelletu i 3. Europejskiego Forum Pelletu, a także 9-10 października na 7. Konferencji Biomasa i paliwa alternatywne w ciepłownictwie.
Biomasa i paliwa alternatywne
Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj.
Co w najnowszym numerze?
- FORUM BRANŻY
- Energetyka zawodowa czy ciepłownictwo – gdzie jest miejsce biomasy agro?
- RYNEK ENERGII
- Czy nowy rynek mocy zwiększy zapotrzebowanie na biomasę?
- LIDERZY TRANSFORMACJI
- Stawiamy na dywersyfikację źródeł ciepła – mówi Paweł Kupczak, prezes zarządu MPEC Nowy Sącz
- RYNEK BIOMASY
- Komu służy cena referencyjna?
- Zapotrzebowanie na biomasę będzie rosło
- WYWIAD NUMERU
- Mako Pellets: Szeroką ofertą odpowiadamy na zapotrzebowanie rynku
- BIOMASA W CIEPŁOWNICTWIE
- Ciepłownicy nie stoją w kolejce
- Świecie – ruszył II etap dekarbonizacji systemu ciepłowniczego
- WYWIAD
- Od elektrociepłowni węglowej do dystrybuowania biomasy – wywiad z Marcinem Chodkowskim, prezesem ECB S.A.
- BIOMASA NA ŚWIECIE
- Śladami projektów biomasowych
- PRAWO
- Dyrektywa RED III a branża biomasy drzewnej
- EUDR – czy jest się czego bać?
- BIOMASA AGRO
- Czas na agro ciepło
- PALIWA ALTERNATYWNE
- Potencjał sektora ciepłowniczego w zagospodarowaniu pre-RDF
- CARBON CAPTURE
- Rynek mówi: CCUS is back!
- Branża cementowa z postulatami dla rządu