Biomasa agro w energetyce zawodowej czy ciepłownictwie?

1 godzina temu

Biomasa agro znajdzie zastosowanie w energetyce zawodowej czy ciepłownictwie? Gdzie jest jej miejsce? Poznajcie opinie naszych ekspertów.

Barbara Pokrzywa

Dyrektor Sprzedaży Asket

Biomasa gro powinna być wykorzystywana tam, gdzie jej potencjał jest największy. Kluczowa jest lokalność, która zapewnia stabilne źródło surowca, tworzy miejsca pracy i wspiera rozwój społeczności. W Polsce wiele inwestuje się w produkcję energii elektrycznej z paneli fotowoltaicznych i turbin wiatrowych, a tymczasem koszty wytwarzania ciepła wciąż wymagają większej uwagi. Agrobiomasa może tu odegrać istotną rolę. Szczególnie dla powiatowych i gminnych ciepłowni, które mogłyby z niej skorzystać do dekarbonizacji systemów grzewczych, wykorzystując miejscowy potencjał surowcowy oraz obniżając opłaty za emisję CO2 (ETS), które zredukują koszty wytwarzania energii.

Raport „Bioenergy Landscape 2024” opracowany przez Bioenergy Europe potwierdza, iż agrobiomasa jest zasobem szeroko dostępnym, stabilnym i niedostatecznie wykorzystywanym w Europie. Polska posiada znaczną ilość ziem rolnych oraz zaplecze producentów maszyn do przetwarzania biomasy agro. Powinna wykorzystać ten potencjał, włączając biomasę agro do krajowego miksu energetycznego. Taki krok nie tylko wesprze transformację w kierunku OZE i zrównoważonego rozwoju, ale także wzmocni bezpieczeństwo energetyczne i gospodarcze kraju.

Maciej Czerkas

Dyrektor Operacyjny/COO HSW Group

Z naszego punktu widzenia jako producenta i dostawcy biomasy nie ma to znaczenia. Zalety wykorzystania biomasy agro są takie same, niezależnie od tego w jakim celu jest ona spalana. Miejsce biomasy agro jest wszędzie tam, gdzie jest ona dostępna i jej wykorzystanie ma sens ekonomiczny.

Moim zdaniem powinniśmy wrócić do tematu pozyskiwania i wykorzystania biomasy jak najbardziej lokalnie, ta kwestia pojawia się ostatnio coraz częściej rozmowach z przedstawicielami energetyki zawodowej i ciepłownictwa. Chodzi nie tylko o kwestie środowiskowe, bo przecież transport paliwa na duże odległości generuje CO2, ale też o względy czysto logistyczne, czyli w konsekwencji ekonomiczne.

Bardzo dobrym przykładem kompleksowego wykorzystania biomasy agro jest projekt, w którym uczestniczymy z naszym długoletnim niemieckim partnerem. Pellet agro dostarczany przez Grupę HSW jest używany jako ściółka dla drobiu, a jego pozostałości – po „organicznym” przetworzeniu przez kurczaki – trafią docelowo do powstającej właśnie kosztem 45 mln euro biogazowni. Tam zostaną przetworzone na biometan, który wtłoczony będzie bezpośrednio do sieci gazowej.

Rostislav Krempaský

Biomass Business Director EP Resources

Pozostałości z rolnictwa i przemysłu spożywczego, tj. różne rodzaje biomasy pochodzenia roślinnego są logicznym odnawialnym paliwem do produkcji ciepła i energii elektrycznej. Wraz z resztkami drewna przyczyniają się one do stopniowego zastępowania części energii produkowanej, zwłaszcza z węgla, źródłem dla którego w przeciwnym razie trudno byłoby znaleźć inne zastosowanie, a wręcz przeciwnie – gnijąc w środowisku, negatywnie wpływają na bilans gazów cieplarnianych.

Dlatego też nasza grupa będzie intensywnie zajmować się rozwojem wykorzystania tych pozostałości rolnych, mając na celu ciągłe poszukiwanie nowych, trwałych i zrównoważonych źródeł pierwotnej energii odnawialnej. Tylko poprzez zagospodarowanie resztek roślinnych, o czym często się zapomina, można zwiększyć udział energii odnawialnej z biomasy nie tylko w Polsce, ale i w całej Europie Środkowej.

Ryszard Jelonek

Dyrektor Rozwoju Biznesu, Dyrektor Zakładu Produkcyjnego Biomasa Partner Group S.A

Odpowiadając wprost na zadane pytanie, można jednoznacznie stwierdzić, iż w obu obszarach. Zarówno w energetyce zawodowej, jak i w ciepłownictwie przez cały czas jest ogromny potencjał na wykorzystanie paliwa jakim jest biomasa agro. Mówiąc o biomasie agro mam na myśli przede wszystkim pellet ze słomy, ale także ewentualne wykorzystanie roślin energetycznych w procesach spalania.

Wykorzystanie biomasy agro przez sektor energetyki oraz ciepłownictwa przez cały czas jest na niskim poziomie. Przyjmując, iż w energetyce zawodowej biomasa agro wykorzystywana jest przede wszystkim w procesie współspalania, szacuję iż jej udział wynosi w skali krajowej zdecydowanie poniżej 10% całości bilansu zużywanej biomasy, tj. biomasy leśnej oraz biomasy agro. Stoimy przed ogromnym wyzwaniem by sprostać zakładanym celom redukcji emisji CO2 w przypadku produkcji energii elektrycznej. Jedynym rozsądnym rozwiązaniem wydaje się dalsze zwiększanie udziału biomasy agro we współspalaniu węgla. Takie „zielone” rozwiązanie planuje wdrożyć w najbliższych latach m.in. Enea oraz Tauron w blokach klasy 200 MW.

W ciepłownictwie, gdzie powszechne w tej chwili jest spalanie lub współspalanie biomasy leśnej, problem wydaje się jeszcze większy. Nasza firma szacuje, iż dostępność zrębki leśnej w najbliższych latach będzie ograniczona, a jej cena wyższa.

Uwzględnienie w procesie spalania biomasy agro może mieć w tym sektorze znaczenie strategiczne.

Chcesz wiedzieć więcej? Czytaj magazyn Biomasa i paliwa alternatywne:

Zdjęcie ilustracyjne: pixabay.com

Idź do oryginalnego materiału