Biograf Jana Pawła II: Papieska Akademia Życia sprzeniewierzyła się swojemu powołaniu

7 miesięcy temu

George Weigel, biograf św. Jana Pawła II, ubolewa, iż Papieska Akademia Życia, podważając katolicką naukę dotyczącą antykoncepcji, eutanazji i zapłodnienia pozaustrojowego, zdradza ideały przyświecające jej założycielom.

W wykładzie zatytułowanym „Święty Jan Paweł II i Jérôme Lejeune: Dwa życia w służbie życiu”, wygłoszonym w ramach Międzynarodowej Konferencji Bioetycznej w Rzymie, Weigel konstatuje, iż kilka dekad twórczej pracy na rzecz ochrony świętości życia, zostaje podważone podczas obecnego pontyfikatu.

„Przez dziesięciolecia akademia i Instytut Jana Pawła II wykonywały twórczą, innowacyjną pracę, rozwijając katolicką teologię moralną i praktykę duszpasterską zdolną sprostać wyzwaniu XXI-wiecznych ataków na godność i świętość życia – i czyniły to w sposób, który wzywał różne przejawy kultury śmierci do nawrócenia” – zauważył teolog.

„Jednak teraz, akademia opublikowała książkę o ironicznym tytule „La Gioia della Vita” („Radość życia”), której autorami są teologowie, których można uczciwie opisać jako sprzeciwiających się nauczaniu Evangelium Vitae” – podkreślił.

„Ta książka nie tylko osłabia katolicką argumentację na rzecz kultury życia, która odrzuca poważne zbrodnie przeciwko życiu zidentyfikowane przez Evangelium Vitae. Czyni to w kategoriach antybiblijnej antropologii antymetafizycznej, która byłaby całkowicie obca, a choćby odrażająca, zarówno dla Jérôme’a Lejeune’a, jak i Jana Pawła II” – alarmował.

W swojej prezentacji Weigel zarzucił ponadto, iż „Papieska Akademia Życia zdradza swojego założyciela, dr. Lejeune’a, publikując i promując tak niedoinformowaną i słabo uargumentowaną książkę”. Identycznie zrewolucjonizowany Instytut Jana Pawła II, w tej chwili w dużej mierze pozbawiony studentów, „zdradza intencje świętego i uczonego patrona, który wezwał katolicką teologię moralną do odnowy, która nie poddałaby się zeitgeistowi, duchowi epoki”.

9 lutego watykańskie wydawnictwo opublikowało książkę „La Gioia della Vita” („Radość życia”), z wstępem arcybiskupa Vincenzo Paglii, przewodniczącego Papieskiej Akademii Życia, który wywołał kontrowersje swoimi wypowiedziami na temat eutanazji w kwietniu 2023 roku. Tekst zawiera „refleksje na temat wyzwań współczesnej etyki teologicznej” autorstwa m.in. ks. Carlo Casalone i ks. Maurizio Chiodi. Włoska La Repubblica określiła publikację jako stanowiącą „ważne otwarcie na kontrowersyjne tematy, takie jak antykoncepcja, medycznie wspomagana prokreacja i wspomagane samobójstwo”.

W styczniu 2022 r. jezuita ks. Casalone, jeden z współautorów książki, członek Papieskiej Akademii Życia i profesor teologii moralnej na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie, argumentował, iż rozszerzanie dostępu do eutanazji we Włoszech nie jest sprzeczne z „dobrem wspólnym”. Przeciwko dalszej legalizacji wspomaganego samobójstwa protestowało ponad 60 organizacji pro-life.

Z kolei inny autor książki, ks. Chiodi przekonywał, iż temat antykoncepcji zasługuje na „teologiczną debatę w Kościele, choćby z możliwością odrzucenia” dotychczasowego nauczania. Podobne podejście zawarto w poprzedniej publikacji papieskiej akademii, „Teologiczna etyka życia: Pismo Święte, Tradycja i praktyczne wyzwania”, której nauczanie zostało potępione w liście otwartym przez dziewięciu ekspertów od teologii moralnej.

Jérôme Lejeune (1926-1994) był francuskim lekarzem, który w 1958 roku odkrył schorzenie odpowiedzialne za zespół Downa. Odkrycie zostało opublikowane w czasopiśmie Nature w 1959 roku. Od tego czasu Lejeune poświęcił wszystkie swoje wysiłki obronie chorych dzieci przed próbami wykorzystania jego odkrycia do uzasadnienia aborcji eugenicznej. Mimo epokowego odkrycia, jego kandydatura do Nagrody Nobla w dziedzinie medycyny w 1970 r. nie powiodła się. Lejeune był założycielem Papieskiej Akademii Życia, a jego praca przyczyniła się do powstania Papieskiego Instytutu Jana Pawła II Studiów nad Małżeństwem i Rodziną. w tej chwili trwa jego proces beatyfikacyjny.

Źródło: catholicnewsagency.com
PR

Papieska Akademia Życia kładzie fundamenty pod zmianę nauczania moralnego?

Papieska Akademia Życia podważa zakaz antykoncepcji. Publikuje wywiad z ks. Chiodim

Idź do oryginalnego materiału