Polska dysponuje dużym, ale uśpionym potencjałem produkcji energii z biogazu, w tym rolniczego i biometanu. Potencjał ten jest tłumiony m.in. przez brak adekwatnej legislacji i kompleksowych systemów wsparcia. W najbliższym czasie ma się to zmienić.
Dotychczasowe systemy wsparcia sektora będą ulegały przeobrażeniom, a jednocześnie uruchomione zostaną nowe formy pomocy. Tym samym, tak potrzebny silny rozwój sektora OZE zacznie przekładać się na poprawę bezpieczeństwa energetycznego naszego kraju. Miejmy nadzieję, iż proponowane zmiany będą impulsem dla wyczekiwanego przez wszystkich prawdziwego rozkwitu branży OZE.
Nowelizacja nie tylko „wiatrakowa”
Kluczowa dla wprowadzanych zmian będzie nowelizacja ustawy wiatrakowej oraz niektórych innych ustaw, która ostatnio została przyjęta przez rząd i skierowana do Sejmu. Znacząco przyczyni się ona do rozwoju biogazowni i biometanowni. Kładzie ona także nacisk na usystematyzowanie obecności biogazowni rolniczych w przestrzeni regulacyjnej.
Nowe przepisy zakładają wsparcie poprzez:
- wprowadzenie systemu aukcyjnego dla sprzedaży biometanu (także dla instalacji biometanowych o mocy powyżej 1 MW);
- umożliwienie dostarczania biogazu lub biogazu rolniczego dzięki gazociągu bezpośrednio od wytwórcy do odbiorcy.
W 2026 r. w życie mają wejść nowe mechanizmy wsparcia i zaktualizowane założenia części z istniejących już rozwiązań
W przypadku biogazu, w tym momencie działają 4 główne mechanizmy wsparcia, z czego jeden jest wygasający i nie dotyczy nowych instalacji. Dwa inne rozwiązania, w obecnym kształcie będą obowiązywały tylko do końca 2025 r. Mowa o systemach: a) feed-in-tariff (TIF) – system taryf gwarantowanych, w ramach którego wytwórcy mogą sprzedawać energię elektryczną z biogazu tzw. sprzedawcy zobowiązanemu lub wybranemu podmiotowi po stałej cenie zakupu oraz b) feed-in-premium (FIP) – system dopłat do ceny energii elektrycznej wytworzonej z biogazu.
Kongres Biogazu – zarejestruj się!
Ostatnie rozwiązanie, z którego można aktualnie skorzystać, to system aukcyjny. Polega on na tym, iż wytwórcy składają oferty na sprzedaż energii elektrycznej wytworzonej z biogazu, a wygraną jest oferta z najniższą ceną. Zwycięzcy przysługuje prawo do pokrycia ujemnego salda. System aukcyjny przeznaczony jest dla instalacji o mocy powyżej 1 MW, ale mogą z niego korzystać także instalacje o niższej mocy.
Od 2026 r. w życie mają wejść nowe mechanizmy wsparcia i zaktualizowane założenia części z istniejących już rozwiązań. Zmiany obejmą systemy FIT i FIP. Ten pierwszy mechanizm od nowego roku dostępny będzie dla instalacji o mocy poniżej 200 kW. Natomiast system FIP po zakończeniu 2025 r. ma objąć instalacje o mocy od 200 kW do 1 MW. Wśród planowanych rozwiązań dla biogazu znajduje się również wsparcie operacyjne dla instalacji, którym kończy się dotychczasowy okres wsparcia, wynikający m.in. z systemu świadectw pochodzenia.
Cały artykuł przeczytasz w magazynie Rynek Biogazu i Biometanu:
Tekst: Adw. Maksymilian Graś, Apl. adw. Paweł Kopytowski / Kancelaria prawna Graś i Wspólnicy
Zdjęcie: Shutterstock