Biocyrkularne centrum danych, czyli jak przekształcić ciepło z serwerów w biomasę

1 dzień temu

We Francji uruchomiono innowacyjny projekt, który zagospodarowuje ciepło odpadowe i przekształca je w biomasę. Dzięki temu każdego roku wychwycone zostanie 13 t CO2.

Data4 – wiodący europejski operator i inwestor w sektorze centrów danych – oraz Fundacja Uniwersytetu Paris-Saclay podjęły się współpracy. Jej efektem jest pilotażowy projekt przekształcający ciepło z serwerów w biomasę.

Tego jeszcze nie było

Na dachu francuskiego centrum danych firmy Data4 został zainstalowany system odzyskiwania ciepła i produkcji biomasy. Zawiera on moduł, w którym produkowane są jednokomórkowe algi o zdolności absorpcji 20-krotnie wyższej od drzewa zasadzonych na identycznej powierzchni. Wyprodukowane algi mają być wykorzystywane w przemyśle spożywczym lub farmaceutycznym.

Czytaj też: Łeba chce usprawnić gospodarkę odpadami i buduje PSZOK

– W naszych centrach danych we Francji dysponujemy prawie 18 TWh energii, które w tej chwili nie są wykorzystywane – wyjaśnia Linda Lescuyer, dyrektor innowacji w grupie Data4. – Dzięki temu projektowi chcemy przekształcić wytwarzane ciepło w energię. Moduł biocyrkularnego centrum danych umożliwi nam stworzenie nowego zasobu ekologicznego i ekonomicznego dla regionu, a tym samym miejsc pracy, które mogą rozwijać się wraz z centrami danych – dodaje.

Czy budowie modułu współpracował zespół ekspertów, w tym start-up Blue Planet Ecosystems oraz Conseil Départemental de l’Essonne. Twórcy projektu oceniają, iż wielkoskalowe zastosowanie go w centrach danych we Francji mogłoby przyczynić sieć o produkcji 3900 t alg rocznie.

Trwają prace nad optymalizacją modułu, co ma zwiększyć produkcję alg do 20 kg dziennie, a wychwyt CO2 do 36 kg dziennie.

Polska stanowi potencjał

– Ciepło wytwarzane w centrach danych nie musi być marnowane – może stać się cennym źródłem energii dla innych sektorów, takich jak ciepłownictwo, rolnictwo czy przemysł. Takie projekty jak nasze pierwsze biocyrkularne centrum to realny krok w kierunku jeszcze bardziej zrównoważonej działalności sektora oraz rozwoju gospodarki cyrkularnej w obszarze technologii. Pokazuje to również, jak istotną funkcję pełnią centra danych w lokalnym środowisku gospodarczym. Potrzebujemy nowego spojrzenia na energię cieplną – to wartościowy zasób, którego efektywne odzyskiwanie może stanowić realne korzyści dla najbliższego otoczenia. Choć nasza inicjatywa jest rozwijana we Francji, już dziś badamy potencjał takich projektów w Polsce w ścisłej współpracy pomiędzy światem biznesu, operatorami energetycznymi oraz samorządami. W długofalowej perspektywie to będzie jeden z kluczowych obszarów dla sektora centrów danych, który pozwoli nam wywierać pozytywny wpływ w rozumieniu środowiskowym, a także gospodarczym – podkreśla Adam Ponichtera, dyrektor polskiego oddziału Data4.

Czytaj też: Biometan – który krajowy sektor potrzebuje go najpilniej?

Pierwszy polski kampus centrów danych firmy powstał w podwarszawskich Jawczycach – obiekt został uruchomiony w 2023 roku. W nadchodzących miesiącach zakończy się budowa drugiego centrum oraz rozpocznie się trzeci etap inwestycji.

Podczas projektowania inżynierowie Data4 pochylają się szczególnie nad zagadnieniami minimalizowania wpływu na środowisko. Osiągają to dzięki trzem filarom: maksymalnej efektywności energetycznej, masowej integracji OZE oraz zmniejszeniu śladu węglowego.

Żródło i zdjęcie: Data4

Idź do oryginalnego materiału