Biblijny… efekt Trumpa? Boom na amerykańskim rynku wydawniczym

1 miesiąc temu

Kilku czołowych wydawców katolickich w Stanach Zjednoczonych stwierdziło, iż również „płyną na fali” rosnącej sprzedaży Biblii. „Wall Street Journal” podał niedawno, iż sprzedaż Pisma Świętego w różnych wydaniach wzrosła w tym kraju o 22 proc. do końca października br. w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku. Owa fala zbiega się z ogłoszeniem przez Donalda Trumpa, iż Biblia jest jego ulubioną lekturą i zapowiedzi, iż Bóg oraz Jego Słowo otrzymają na powrót poczesne miejsce w życiu publicznym Ameryki. Prezydent-elekt uruchomił też sprzedaż własnego wydania Pisma Świętego.

Eksperci, na których powołuje się nowojorski dziennik, przypisują wzrost sprzedaży Biblii czytelnikom szukającym ukojenia i sensu w obliczu rosnącego niepokoju i niepewności we współczesnej kulturze. Pojawiły się nowe wersje i formaty Biblii z myślą o różnych preferencjach czytelników. W grę wchodzą także nowe strategie marketingowe, mające na celu dotarcie do nowych odbiorców, takich jak młodzi ludzie, którzy chcą uczynić swoją wiarę mocniejszą, kupując „własne” Pismo Święte.

Brandon Vogt, dyrektor wydawniczy Word on Fire – katolickiego apostolatu wydawniczego, założonego przez biskupa Roberta Barrona z Winony-Rochesteru w stanie Minnesota – powiedział agencji Catholic News Agency, iż jego spółka sprzedała ponad pół miliona tomów Biblii „Słowo w Ogniu” „od czasu wprowadzenia produktu na rynek w 2020 roku, znacznie przekraczając nasze oczekiwania”. Rozmówca agencji zaznaczył, iż apostolat zamówił 50 tys. egzemplarzy, co wydawało się dużą ilością i spodziewał się, iż wystarczą one na co najmniej rok a może choćby dwa lata. – Przejmujące jest to, iż wyprzedaliśmy egzemplarze w oprawie skórzanej w ciągu 24 godzin, a większość wydań w twardej i miękkiej oprawie w ciągu kilku tygodni. Od tego czasu sprzedaż nie zwolniła – powiedział Vogt.

Z kolei John Bator, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu w Word on Fire, jest „zachwycony popularnością serii i w tej chwili miewa trudności z nadążaniem za stałym popytem, częściowo dlatego, iż oprawiony w skórę tom jest drukowany we Włoszech. – Miesięczny popyt był dość stały, choćby przy bardzo niewielkim marketingu i promocji – powiedział dyrektor.

Zaznaczył następnie, iż nowe podejście „Word on Fire” do tworzenia Biblii polegało na „wprowadzaniu elementu piękna”, co oznacza uczynienie jej samą w sobie pięknym obiektem – z wielką dbałością o oprawę graficzną, typografię, oprawę i materiały tomu. Poza tym książka zawiera komentarze , w tym samego bp. Barrona, który jest cenionym kaznodzieją.

Zdaniem Vogta Pismo Święte przeżywa w tej chwili swój kulturowy „moment”. – Od biblijnych wykładów Jordana Petersona na temat Ksiąg Rodzaju i Wyjścia, które przyciągnęły miliony wyświetleń na YouTube i zapełniły areny w całym kraju, przez podcast ojca Mike’a Schmitza. „Bible in a Year” (Biblia w ciągu roku), który przez pewien czas był podcastem nr 1 na świecie, po cotygodniowe kazania biskupa Barrona na YouTube, które przyciągają setki tysięcy widzów w każdą niedzielę – widzimy, iż Biblia jest prezentowana w świeży i ekscytujący sposób, a ludzie na to reagują – powiedział dyrektor wydawniczy „Słowa w ogniu”.

Według niego „ludzie znudzili się paradygmatem «twoja prawda, moja prawda» i są głodni prawdy, co jest częściowo powodem, dla którego wielu zwraca się do tego starożytnego tekstu, który twierdzi, iż jest samym Słowem Bożym, a nie tylko jednym słowem spośród wielu”.

Wydawnictwo Ignatius Press, które od dziesięcioleci jest główną katolicką oficyną wydawniczą, przedstawiło niedawno nową Biblię do studiowania, powstałą we współpracy z Centrum Teologii Biblijnej św. Pawła profesora Scotta Hahna (ur. w 1957 były duchowny protestancki, który przeszedł na katolicyzm i jest profesorem teologii na franciszkańskim uniwersytecie w Steubenville w stanie Ohio).

To ta nowa „Ignatius Catholic Study Bible”m wydana przez to wydawnictwo, przyczyniła się do trwającego w tej chwili boomu biblijnego. Zawiera ona pełny tekst tzw. Revised Standard Versio (drugiego katolickiego wydania Biblii), a także szczegółowe mapy, eseje wprowadzające do każdej księgi oraz ponad 17 000 przypisów i tysiące odsyłaczy do Katechizmu Kościoła Katolickiego. Notatki mają na celu wyjaśnienie kontekstu historycznego i kulturowego, wyjaśnienie nieznanych zwyczajów oraz naświetlenie tematów teologicznych, podkreślając wzajemne powiązania Starego i Nowego Testamentu.

Pracujacy od ponad 40 lat w Japonii polski misjonarz o Pawel Janociński OP wyraził pełne uznanie dla biblijnych inicjatyw Ignatius Press. – Ucząc Pisma Świętego w Centrum Katolickicm w Tokio i w innych ośrodkach nie wyobrażam sobie w tej chwili studiowania tekstów biblijnych bez pomocy podręczników z serii „Katolickich Komentarzy Biblijnych”, wydawanych przez Ignatius Press. w tej chwili korzystam z komentarza do Ewangelii św. Marka autorstwa świeckiej teolożki Mary Healy ze Steubenville – powiedział polski dominikanin.

Z uznaniem, a choćby zachwytem wyraził się o głębi i równowadze w tych komentarzach: Mamy tu i odpowiednie teksty z Katechizmu Kościoła Katolickiego, i kazania Ojców Kościoła, i inne cytaty, niekoniecznie choćby ze źródeł chrześcijańskich. O. Janociński przyznał, iż wcześniej, studiując np. Apokalipsę, korzystał z podręczników protestanckich, a teraz z ulgą przyjął pojawienie się komentarzy katolickich, wydanych przez Ignatius Press, adekwatnie już do wszystkich ksiąg Nowego Testamentu. w tej chwili natomiast nakładem tego wydawnictwa zaczynają się pojawiać także komentarze do Starego Testamentu, począwszy od Księgi Ezechiela. – Ukazał się on mniej więcej miesiąc temu i na podstawie tego komentarza w styczniu rozpoczynamy studiowanie właśnie tej księgi prorockiej, i to – co jest bardzo ekscytujące – z katolickiego punktu widzenia” – dodał zakonnik.

Źródło: KAI

Katolicyzm w USA skręca w prawo. Jaki wpływ na ten proces wpłynie odejście Bidena?

Idź do oryginalnego materiału