BIAŁYSTOK-CENTRUM | Msza Święta w kościele Świętego Rocha: Żywa Pamięć o księdzu Jerzym Popiełuszko i Solidarności

klubygp.pl 9 miesięcy temu

W dniu 10 grudnia 2023 roku o godzinie 10:30, w Kościele Św. Rocha w Białymstoku odbyła się Niedzielna Msza Święta, która zgromadziła licznych uczestników oraz znaczące postacie społeczne i kościelne.

Jako redaktor Klubu Gazety Polskiej Białystok Centrum im. Żołnierzy Wyklętych, miałem zaszczyt być częścią tego wydarzenia.

Arcybiskup Józef Guzdka przewodniczył mszy, podczas której wygłosił zapadające w pamięć słowa: „siostry i bracia możemy być dumni z tego iż podlaska ziemia wydała na świat błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki naśladowcę świętego Jana Chrzciciela został on wybrany i powołany pod koniec dwudziestego wieku, aby przez głoszenie Słowa Bożego kształtował prawe ludzkie sumienia zdolne rozróżniać dobro od zła prawdę od kłamstwa. Jego nauczania, a szczególnie męczeńska śmierć za wierność Bogu Człowiekowi Ojczyźnie są głośnym wołaniemnie bójcie się tych którzy zabijają Ciało ale duszy zabić nie mogą”.

Te piękne słowa poruszyły mnie i zgromadzonych, a poczty sztandarowe pełniły wartę pod trzema symbolami: Obrazem Matki Bożej Robotników Solidarności, kopią krzyża nowohuckiego i relikwiami błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki,
oraz pamiątkową tablicą ks. Jerzego Popiełuszki kapelana Solidarności.

W trakcie mszy wspominano również 42 rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce oraz męczeńską śmierć błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszko.

Powstanie NSZZ „Solidarność” stanowiło zagrożenie dla systemu komunistycznego. Na Kremlu utworzenie „Solidarności” uznano za klęskę „polskich towarzyszy”. Wojciech Jaruzelski I sekretarza KC PZPR, który przejął władzę w Polsce w grudniu 1981 roku w ramach operacji „Azalia” dzięki sił MSW i WP zajęły obiekty

Polskiego Radia i Telewizji oraz zablokowały w centrach telekomunikacyjnych połączenia krajowe i zagraniczne. Grupy milicjantów, ZOMO i funkcjonariusze SB przystąpiły w ramach operacji o kryptonimie Jodła do internowania działaczy „Solidarności” i przywódców opozycji politycznej.

Szczególnie podkreślono rolę Ks. Jerzego Popiełuszki, którego słowa “Solidarność to jedność serc, umysłów i rąk zakorzenionych w ideałach,
które są zdolne przemieniać świat” stanowią przez cały czas ważne przesłanie.Na zakończenie mszy Arcybiskup poświęcił tablicę ku czci Księdza Jerzego Popiełuszki, który urodził się w Okopach 14 września 1947 roku.

Słowa Marianny Popiełuszko, matki ks. Jerzego: „Otrzymałam dziecko od Boga i oddałam w jego ręce. Myślę, iż został wybrany na męczennika, a ja pokutuję razem z nim”.

Józef Mozolewski, przewodniczący Zarządu Regionu Podlaskiego NSZZ „Solidarność” podkreślił potrzebę pamięci o tych tragicznych wydarzeniach i ich przekazywanie najmłodszemu pokoleniu.

Wśród uczestników mszy znaleźli się liczni znaczący goście, w tym Pan Józef Popiełuszko, brat ks. Jerzego, Józef Mozolewski przewodniczący Zarządu Regionu Podlaskiego NSZZ „Solidarność”, Dariusz Piontkowski Posła RP, Bohdan Paszkowski Wojewoda Podlaski, Agnieszka Małgorzata Rzeszewska przewodnicząca Regionalnej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” w Białymstoku, Pani Stasia, Janusz Purwin z Klubu W. I. R., Zdzisław Panasewicz, Józef Racewicz oraz Piotr Kiercel redaktor Klubu Gazety Polskiej Białystok Centrum im. Żołnierzy Wyklętych.

Wydarzenie to było nie tylko czasem modlitwy i refleksji, ale także okazją do przypomnienia o ważnych momentach w historii Polski i o sile ducha, która przetrwała próby czasu.

Autor i fotografia: Piotr Kiercel

Klub „Gazety Polskiej” Białystok Centrum im. Żołnierzy Wyklętych


Idź do oryginalnego materiału