Sytuacja na rynku pracy w Polsce w styczniu 2025 roku była stabilna. Według szacunków Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS), stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła 5,4 proc., co oznacza, iż utrzymała się na tym samym poziomie, co w analogicznym okresie ubiegłego roku. W porównaniu z grudniem 2024 roku wzrosła jednak o 0,3 punktu procentowego.
W końcu stycznia 2025 roku w urzędach pracy było zarejestrowanych 838,7 tys. bezrobotnych. To o 52,6 tys. osób (6,7 proc.) więcej niż w grudniu 2024 roku oraz o 1,7 tys. osób (0,2 proc.) więcej niż rok wcześniej.
Dane pokazują znaczne różnice w poziomie bezrobocia między regionami. Najniższą stopę bezrobocia odnotowano w województwie wielkopolskim, gdzie wyniosła ona 3,3 proc. Na przeciwnym biegunie znalazło się województwo podkarpackie z najwyższą stopą bezrobocia na poziomie 9,1 proc.
Pogorszenie sytuacji na rynku pracy było szczególnie widoczne na terenach dotkniętych klęską żywiołową. W 43 powiatach, gdzie ogłoszono stan klęski żywiołowej spowodowanej powodzią, liczba bezrobotnych wzrosła do 76,9 tys. osób, co oznacza wzrost o około 5,2 tys. w porównaniu z końcem 2024 roku. Dynamika wzrostu bezrobocia w tych regionach wyniosła 7,3 proc., podczas gdy w pozostałych powiatach była kilka niższa – 6,6 proc.
Pomimo wzrostu liczby zarejestrowanych bezrobotnych Polska wciąż utrzymuje się w czołówce państw Unii Europejskiej z najniższym poziomem bezrobocia. Według danych Eurostatu w grudniu 2024 roku stopa bezrobocia w Polsce wyniosła 3 proc., co oznacza, iż zajęliśmy ex aequo z Maltą drugie miejsce w UE. Na pierwszym miejscu uplasowały się Czechy z bezrobociem na poziomie 2,6 proc.
Średnia stopa bezrobocia w krajach Unii Europejskiej wyniosła w grudniu 2024 roku 5,9 proc., a w strefie euro 6,3 proc. Polska przez cały czas wyróżnia się więc na tle innych państw wspólnoty niskim poziomem bezrobocia.
Rynek pracy w Polsce pozostaje stabilny, mimo sezonowego wzrostu liczby bezrobotnych na początku roku. Choć liczba zarejestrowanych bezrobotnych wzrosła w styczniu 2025 roku w porównaniu z grudniem 2024 roku, to długoterminowe dane wskazują na utrzymującą się tendencję niskiego bezrobocia. Regionalne różnice w sytuacji na rynku pracy pozostają jednak wyzwaniem, a dodatkowe trudności pojawiły się w rejonach dotkniętych klęską żywiołową. Na tle Unii Europejskiej Polska przez cały czas wypada bardzo dobrze, utrzymując jedną z najniższych stóp bezrobocia w całej wspólnocie.
źródło: MRPiPS