Bezrobocie w regionie większe, niż w reszcie kraju

18 godzin temu

Stopa bezrobocia według BAEL (Badanie Aktywności Ekonomicznej Ludności), czyli jednego z podstawowych badań prowadzonych przez Główny Urząd Statystyczny w obszarze rynku pracy, w czwartym kwartale 2024 roku wyniosła w województwie 4,1 proc. i była o 1,3 pkt. proc. wyższa od krajowej.

– Nie notujemy od lat dwucyfrowych wartości bezrobocia, ale mierzymy się z nowymi wyzwaniami, charakterystycznymi dla wszystkich państw europejskich – mówi marszałek województwa Marcin Kuchciński. – Mam tu na myśli niski przyrost naturalny, starzenie się społeczeństw i migrację. Problemem warmińsko-mazurskiego rynku pracy pozostaje także stosunkowo niski poziom aktywności zawodowej mieszkańców regionu. Nowy plan ma nam pomóc w sprostaniu tym wyzwaniom.

Dokument przygotowany został zgodnie z ustawą z 20 kwietnia 2004 roku o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, ustala, iż do zadań samorządu województwa w tym zakresie należy określanie i koordynowanie regionalnej polityki rynku pracy i rozwoju zasobów ludzkich w odniesieniu do sytuacji ogólnokrajowej. Tworzony jest corocznie na podstawie Krajowego Planu Działań z uwzględnieniem strategii rozwoju województwa, w tym w zakresie polityki społecznej.

Najważniejsze kierunki ujęte w planie na 2025 rok w głównej mierze będą realizowane w oparciu o wytyczne wynikające z ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz program regionalny Fundusze Europejskie dla Warmii i Mazur 2021-2027. Większość z nich stanowi kontynuację regionalnej polityki w tym zakresie z lat poprzednich. Jednostkami odpowiedzialnymi za realizację tych zadań są przede wszystkim powiatowe urzędy pracy województwa warmińsko-mazurskiego, Wojewódzki Urząd Pracy w Olsztynie i Warmińsko-Mazurska Wojewódzka Komenda OHP.

Cele szczegółowe i planowane działania polityki zatrudnienia w 2025 roku w województwie warmińsko-mazurskim to:

– zwiększenie aktywności zawodowej mieszkańców, w tym niewykorzystanych zasobów regionalnego rynku pracy,

– wsparcie pracodawców i ich pracowników w adaptacji do zmieniającego się otoczenia społeczno-gospodarczego,

– dopasowanie kwalifikacji i umiejętności do potrzeb regionalnej gospodarki,

– podwyższenie jakości usług świadczonych przez publiczne służby zatrudnienia i OHP.

Idź do oryginalnego materiału