„Bezpieczeństwo, Europo!” Polska objęła prezydencję w Radzie UE

3 dni temu
czwartek, 2 stycznia 2025 08:00

1 stycznia Polska po raz drugi objęła przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej. To wielka odpowiedzialność i szansa na realizację priorytetów wyznaczonych wokół tematu bezpieczeństwa. Nasz kraj przejmuje stery Unii Europejskiej w okresie zwiększonych napięć geopolitycznych i wyzwań społeczno-gospodarczych. To czas, gdy Europa mierzy się ze skutkami trwającej agresji zbrojnej Rosji na Ukrainę i potrzebą wzmocnienia własnego potencjału obronnego. Polska prezydencja pod hasłem „Bezpieczeństwo, Europo!” będzie wspierać działania wzmacniające bezpieczeństwo europejskie w wymiarach: zewnętrznym, wewnętrznym, informacyjnym, gospodarczym, energetycznym, żywnościowym i zdrowotnym.

Ważnym elementem działań w najbliższych miesiącach będzie zabieganie o trwałe wsparcie dla Ukrainy i jej odbudowy oraz zwiększanie presji na Rosję i jej popleczników, w celu jak najszybszego zakończenia konfliktu. Kolejnym filerem będzie walka z zagrożeniami o charakterze hybrydowym, w tym związanymi z próbami ingerencji w demokratyczne wybory. najważniejsze będzie także poszukiwanie nowych rozwiązań w zakresie polityki migracyjnej. Wśród priorytetów znajduje się również wzmacnianie więzi transatlantyckiej i współpracy z sojusznikami spoza Unii Europejskiej. Polska podejmować będzie wysiłki na rzecz poszanowania i promowania przez Unię Europejską podstawowych europejskich wartości, w tym praworządności, kładąc nacisk na szczególną rolę społeczeństwa obywatelskiego. Ponadto polska prezydencja zmierzy się też z wyzwaniami dotyczącymi zmian klimatu, a także konieczności zapewnienia konkurencyjności Unii Europejskiej na globalnym rynku.

Przewodnictwo Polski w Radzie UE przypada na początek nowego cyklu instytucjonalnego, po wyborach do Parlamentu Europejskiego i zatwierdzeniu nowego składu Komisji Europejskiej. Prezydencja to ogromne wyzwanie organizacyjne. W ciągu tego półrocza nasz kraj będzie gościć 40 tysięcy uczestników, w tym szefów rządów, ministrów, parlamentarzystów z państw członkowskich UE. Zaplanowano ponad 300 wydarzeń oficjalnych w kilkudziesięciu miastach.

Rada Unii Europejskiej, składająca się z ministrów z 27 państw członkowskich, jest kluczowym organem decyzyjnym UE. Prezydencja w Radzie UE sprawowana jest w systemie rotacyjnym kolejno przez wszystkie państwa członkowskie wspólnoty europejskiej, przez sześć miesięcy zaczynając od stycznia i od lipca danego roku. Polska, jako przewodniczący Rady, będzie odpowiedzialna za koordynację jej prac oraz reprezentowanie UE w relacjach z innymi instytucjami i krajami.

Realizacja parlamentarnego wymiaru prezydencji w Radzie Unii Europejskiej opiera się na organizacji i przewodniczeniu konferencjom oraz spotkaniom międzyparlamentarnym z udziałem parlamentów narodowych oraz Parlamentu Europejskiego. W okresie od 1 stycznia do 30 czerwca 2025 roku Sejm i Senat wspólnie odpowiadają za organizację tych wydarzeń. Jako gospodarze wszystkich stałych konferencji realizowanych w ramach polskiej prezydencji, aktywnie uczestniczą w przygotowaniach oraz współprzewodniczą wspólnym posiedzeniom komisji parlamentarnych z udziałem przedstawicieli Parlamentu Europejskiego.

W pierwszej połowie 2025 roku Sejm i Senat będą gospodarzami siedmiu konferencji międzyparlamentarnych. Sześć z nich odbędzie się w Warszawie, natomiast jedna zaplanowana jest w Brukseli w Parlamencie Europejskim. Program wydarzeń obejmuje dyskusje na temat różnych aspektów bezpieczeństwa Unii Europejskiej, a także działania mające na celu przybliżenie Unii Europejskiej obywatelom oraz wsparcie społeczeństw. kooperacja przedstawicieli parlamentów narodowych i Parlamentu Europejskiego ma na celu wzmocnienie działań na rzecz pokoju, rozwoju, konkurencyjności i dobrobytu.

Do uczestnictwa w konferencjach zaproszeni zostaną ministrowie, komisarze oraz europosłowie.

W ramach przygotowań do polskiej prezydencji 5 grudnia 2024 roku w parlamencie miała miejsce oficjalna wizyta Konferencji Przewodniczących Parlamentu Europejskiego pod przewodnictwem Roberty Metsoli. Spotkanie to, tradycyjnie odbywające się na miesiąc przed objęciem prezydencji, posłużyło omówieniu stanu przygotowań oraz praktycznemu rozpoczęciu działań związanych z realizacją polskiego przewodnictwa w wymiarze parlamentarnym.

Zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej parlamentarnego wymiaru prezydencji - znajdą tam Państwo wszystkie niezbędne informacje dotyczące wydarzeń w Sejmie i Senacie: https://parleu2025.pl/

Zdjęcia umieszczone w Systemie Informacyjnym Sejmu można pobierać i wykorzystywać bezpłatnie z przywołaniem nazwiska autora. Zezwolenie to nie dotyczy jedynie elementów odrębnie zastrzeżonych.
  • Powiększ zdjęcie

‹›×
    Idź do oryginalnego materiału