Bessent: Zarządy firm Muska przeciwne jego polityce

6 godzin temu

Scott Bessent, sekretarz skarbu USA, skomentował w rozmowie z CNN decyzję Elona Muska o założeniu nowej partii politycznej. Według niego zarządy spółek miliardera prawdopodobnie nie są zadowolone z jego politycznych ambicji.

Bessent zaznaczył, iż działania Departamentu Wydajności Rządu (DOGE), na czele którego stał do końca maja Musk, były «bardzo popularne» w amerykańskim społeczeństwie. Jednocześnie według niego z badań opinii publicznej wynikało, iż taką popularnością nie cieszył się sam Musk.

Zarządy firm przeciwko polityce

«Więc według mnie zarządy jego różnych spółek chciały, by wrócił do zarządzania firmami, w czym jest najlepszy» - powiedział sekretarz skarbu. «Domyślam się więc, iż zarządom nie podobało się to wczorajsze ogłoszenie i będą zachęcać go do tego, by skoncentrował się na swojej działalności biznesowej, a nie politycznej» - dodał.

Musk i Bessent nie mieli dobrych relacji w czasie pracy miliardera dla Białego Domu. Według medialnych doniesień miało dojść między nimi do głośnej kłótni, a choćby bójki.

Powstanie Partii Ameryki

Miliarder i były doradca prezydenta USA Donalda Trumpa ogłosił w sobotę powstanie nowego ugrupowania o nazwie Partia Ameryki. Dzień wcześniej opublikował sondaż, w którym zapytał internautów, czy opowiadają się za utworzeniem nowej partii.

Musk już wcześniej sugerował utworzenie nowego ugrupowania politycznego w USA. W poniedziałek, gdy ponownie skrytykował projekt ustawy budżetowej prezydenta, zapowiedział, iż w razie jej przegłosowania w Stanach Zjednoczonych powstanie Partia Ameryki.

Sprzeciw wobec ustawy budżetowej

Napisał też, iż każdy członek Kongresu, który zagłosuje za ustawą budżetową, powinien się wstydzić. Chodzi o podpisaną w piątek przez Trumpa «jedną wielką piękną ustawę», która łączy cięcia podatków z cięciami wydatków socjalnych i zwiększeniem wydatków na deportacje migrantów.

Według analizy Kongresowego Biura Budżetowego (CBO) mimo zakładanych cięć projekt przyczyni się do zwiększenia deficytu w budżecie o 3,8 bln dolarów w ciągu 10 lat. CBO prognozuje też, iż senacka wersja projektu spowoduje, iż prawie 12 mln Amerykanów straci ubezpieczenie zdrowotne.

Zarzuty Trumpa wobec Muska

Trump zarzucił Muskowi, iż sprzeciwia się ustawie nie z powodu chęci dokonania większych oszczędności budżetowych, ale z uwagi na odebranie ulg podatkowych na zakup samochodów elektrycznych. Na ulgach korzysta należąca do Muska Tesla.

Z Waszyngtonu Natalia Dziurdzińska (PAP) Uwaga: Ten artykuł został zredagowany przy pomocy Sztucznej Inteligencji.

Idź do oryginalnego materiału