Będzie podatek od pustostanów? Resort finansów odpowiada

3 godzin temu
Zdjęcie: Budowa bloku mieszkalnego Źródło: Unsplash


Lewica chce wprowadzenia podatku od pustostanów. Jednak Ministerstwo Finansów oświadczyło, iż nie pracuje nad takim rozwiązaniem.


Klub Lewicy planuje złożenie poselskiego projektu ustawy wprowadzającej podatek od pustostanów. O inicjatywie poinformowała niedawno Anna Maria Żukowska.


– Zaproponowaliśmy – po to, aby pozyskać środki m.in. na budownictwo – podatek od pustostanów. Będziemy składać taki projekt ustawy jako klub. To jest dalszy ciąg właśnie kwestii związanych z mieszkalnictwem, które jest naprawdę jedną z największych bolączek w Polsce – powiedziała Żukowska w Polskim Radiu.


Odpowiedź na interpelację


Mimo to, iż projekt ustawy będzie miał charakter poselski, posłowie PiS Sebastian Kaleta i Dariusz Matecki złożyli do Ministerstwa Finansów interpelację, w której pytają o to, czy resort pracuje już nad wprowadzeniem podatku od pustostanów. Jak się okazuje, w tej chwili w Ministerstwie Finansów "nie są prowadzone prace dotyczące wprowadzenia podatku od pustostanów. W resorcie finansów nie rozważa się również podjęcia prac w zakresie wprowadzenia podatku katastralnego".


Stan budownictwa w Polsce


Przeciętny czas trwania budowy nowego budynku mieszkalnego (liczony od daty jej rozpoczęcia do terminu oddania budynku do użytkowania) przekazanego do eksploatacji w I połowie 2024 r. wyniósł 44 miesiące. Budynki wielorodzinne wznoszono w czasie prawie dwukrotnie krótszym niż jednorodzinne.


GUS podał także, uzupełniając wcześniejsze dane, iż w pierwszej połowie 2024 r. oddano do użytkowania 95,6 tys. mieszkań o łącznej powierzchni użytkowej 8,6 mln m2 oraz liczbie izb równej 361,8 tys.


Względem analogicznego okresu roku poprzedniego odnotowano spadki: liczby mieszkań o 16,2 tys. (14,5 proc.), powierzchni użytkowej mieszkań o 1,9 mln m2 (17,9 proc.) oraz liczby izb o 76,7 tys. (17,5 proc.).


Przeciętna powierzchnia użytkowa nowo oddanego mieszkania wyniosła 90,2 m2 (w I półroczu 2023 r. – 93,9 m2). Średnia powierzchnia mieszkania w budynkach jednorodzinnych wyniosła 131,9 m2, natomiast w budynkach wielorodzinnych – 51,9 m2.


Czytaj też:Istotna zmiana podatkowa dla przedsiębiorców. Sejm przyjął nowelizacjęCzytaj też:"Finansowy szok". Rząd przygotował zmiany w jednym z podatków
Idź do oryginalnego materiału