Beduini i Druzowie a Państwo Izrael. Tytoniowy biznes Hezbollahu w USA. Wolne Czwartki (Q&A)

5 miesięcy temu

Wolne Czwartki to specjalna seria pytań i odpowiedzi (Q&A) przygotowana specjalnie z myślą o patronach Bloga. Polega ona na tym, iż Patroni przysyłają pytania dotyczące Bliskiego Wschodu (historia, polityka, gospodarka, książki, co tylko przyjdzie im do głowy). a ja odpowiadam na nie w czwartki. Zachęcam do przysyłania pytań do kolejnej edycji Wolnych Czwartków: poprzez prywatne wiadomości kierowane na stronę lub na mój prywatny profil Tomek Rydelek.

Pytanie: Czy nastąpi eskalacja konfliktu pomiędzy Khaatumo a Somalilandem?

Kilka miesięcy temu pisałem już o sytuacji w Somalii – klik. Małe wprowadzenie dla osób, które nie śledzą Somalii. W grudniu 2022 r. w Laas Caanood (południowy Somaliland) został zamordowany jeden z lokalnych polityków, a o zabójstwo oskarżono siły rządowe. W mieście zaczęły odbywać się anty-rządowe protesty. Armia próbowała zgnieść je, strzelając do protestujących. W efekcie opór jeszcze wzrósł i armia musiała opuścić miasto Laas Caanood, nad którym władzę przejęła teraz starszyzna plemienna z klanu Dhulbahante. Na początku lutego 2023 r. starszyzna plemienna wypowiedziała lojalność rządowi Somalilandu i stwierdziła, iż od dzisiaj południowo-wschodnia część Somalilandu (wraz z Laas Caanood) przechodzi na stronę rządu Somalii (Mogadiszu). Somaliland tego nie zaakceptował i wysłał posiłki, które rozpoczęły oblężenie miasta.

Ostatecznie, po kilku miesiącach walk, latem 2023 r. zwycięstwo odniosły lokalne plemiona, które pokonały armię i zniosły oblężenie Laas Caanood. W ręce plemion wpadło także kilka baz wojskowych Somalilandu.

W połowie października 2023 r. przedstawiciele starszyzny plemiennej z Laas Caanood przybyli do Mogadiszu, aby rozmawiać z rządem Somalii na temat utworzenia regionu autonomicznego Khaatumo, który podlegałby rządowi w Mogadiszu. Ostatecznie rząd w Mogadiszu przystał na tę propozycję.

Osobiście uważam, iż po wydarzeniach ostatnich miesięcy istnieje duża szansa na eskalację konfliktu między Khaatumo a Somalilandem. Przede wszystkim Somaliland nie uznał decyzji o podporządkowaniu Khaatumo rządowi w Mogadiszu. Ponadto cały czas dochodzi do walk między Khaatumo a Somalilandem, a w dodatku istnieją pewne sygnały, wskazujące iż Somaliland przygotowuje się do próby odbicia Laas Caanood. „Rozgrywka” zatem przez cały czas się toczy, a przyszłość Khaatumo jest niepewna.

Dalsza część tego tekstu jest dostępna tylko dla Patronów bloga. Dołącz już teraz do grona Patronów i zyskaj nieograniczony dostęp.

Restricted Content
To view this protected content, enter the password below:

Password:

Idź do oryginalnego materiału