Będą zmiany w lekcjach religii? Rząd rozmawia z episkopatem. "Mamy zupełnie odrębne stanowiska"

9 godzin temu
Zdjęcie: Będą zmiany w lekcjach religii? Rząd rozmawia z episkopatem. 'Mamy zupełnie odrębne stanowiska', Fot. Maciej Swierczysski / Agencja Wyborcza.pl


Po dojściu do władzy koalicji rządzącej kwestia religii w szkołach wzbudza kontrowersje i szeroką dyskusję. Co dalej z nauczaniem tego przedmiotu? W środę, 16 października spotkali się przedstawiciele rządu i kościoła w tej sprawie. Do jakich wniosków doszli?
Spotkanie odbyło się w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. W rozmowach brała udział Komisja Wspólna Przedstawicieli Rządu Rzeczpospolitej Polskiej oraz Konferencja Episkopatu Polski, czyli ciało kościelne zrzeszające biskupów z całego kraju. Czy doszło do porozumienia?


REKLAMA


Zobacz wideo Czy religia powinna wyjść ze szkół? [SONDA]


Co dalej z religią w szkole? "Mamy zupełnie odrębne stanowiska"
Religia w szkole to kwestia dzieląca obecny rząd i kościół. Ministra edukacji, Barbara Nowacka, podjęła decyzję, iż od września 2024 roku w szkołach lekcje religii będą łączone, jeżeli zgłosi się na nie mniej niż siedmiu uczniów w klasie. Decyzję argumentowała tym, iż łączenie tego przedmiotu jest wygodniejsze dla układania planów lekcji. Taka sytuacja nie spodobała się jednak episkopatowi, który skierował do Sądu Najwyższego petycję w tej sprawie. - Szkoła jest dla uczniów, a nie dla episkopatu - skomentowała Barbara Nowacka w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24.


Religia w szkole (zdjęcie ilustracyjne) Fot. Piotr Skórnicki / Agencja Wyborcza.pl


16 października doszło do spotkania przedstawicieli rządu i episkopatu. Obie strony przedstawiły swoje stanowiska i zapewnili się o woli konsultacji w tej sprawie. Konkretów jednak brak, ale została utworzona podkomisja, która ma wypracować porozumienie w tej kwestii. Szefowa resortu zaznaczyła, iż jeżeli kościół chce organizować lekcje religii, może to robić poza szkołą. - Czeka nas na pewno dalsza praca, w szczególności w obszarze edukacji mamy zupełnie odrębne stanowiska - przyznała Barbara Nowacka w TVN24.


Czy Fundusz Kościelny zostanie zlikwidowany? Jest wola "przedyskutowania tych propozycji"
Religia w szkole to niejedyny temat poruszany na spotkaniu. Rząd od dawna wspomina o zniesieniu Funduszu Kościelnego, czemu sprzeciwiają się kościelni dostojnicy. Niestety pomiędzy stronami nie doszło do porozumienia.


Strona rządowa przedstawiła swoje propozycje zastąpienia Funduszu Kościelnego innymi rozwiązaniami. Strona kościelna zapewniła o woli przedyskutowania tych propozycji przez Konferencję Episkopatu Polski i woli dialogu w tej sprawie


- czytamy w komunikacie na stronie rządowej.Jeśli masz ochotę, to zagłosuj w naszej sondzie, która znajduje się poniżej.Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu.Zachęcamy do zaobserwowania nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału