W czwartek minister Agnieszka Dziemianowicz-Bąk odniosła się do informacji medialnych o możliwych ograniczeniach w 800 plus. Ministra zapewniła, iż każda zmiana będzie musiała służyć przede wszystkim dobru dzieci.
W Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej żadnych ograniczeń programu 800 plus nie planujemy. Nie ma takiego projektu rządowego - powiedziała w czwartek ministra Agnieszka-Dziemianowicz Bąk. Dodała, iż niekorzystne dla dzieci rozwiązania nie zyskają jej poparcia.
Ministrę rodziny, pracy i polityki społecznej zapytano w Onet Rano, "dlaczego rząd proponuje odebranie 800 plus niepracującym Ukraińcom".
Dziemianowicz-Bąk odparła, iż "nie ma takiego projektu rządowego". Dodała, iż "jak na razie to była tylko propozycja jednego z kandydatów na prezydenta".
"My w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej żadnych ograniczeń programu 800 plus nie planujemy" - zaznaczyła. Choć, jak dodała, "są pewne rozwiązania, które już wprowadziliśmy, które są korzystne dla dziecka, bo to jest w ogóle priorytetowa sprawa - 800 plus to jest program dla dzieci i dzieciom ma służyć".
Jak powiedziała, "jeżeli wprowadzana jest taka korekta, iż wiążemy wypłatę 800 plus z obowiązkiem szkolnym, to ja mogę temu tylko przyklasnąć, bo to dobrze, o ile dzieci do szkoły chodzą, o ile ten obowiązek realizują, o ile się socjalizują". "Ale poza tym (...), jakieś niekorzystne dla dzieci rozwiązania mojego poparcia nie zyskają" - zaznaczyła.
Autorem pomysłu, by świadczenia takie jak 800 plus były wypłacane obcokrajowcom pod warunkiem, iż mieszkają, pracują i płacą podatki w Polsce, jest kandydat KO na prezydenta RP, prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Zaapelował on do rządu o prace nad zmianą prawa.
23 stycznia premier Donald Tusk poinformował, iż propozycja, aby wypłacać 800 plus tylko tym migrantom — również Ukraińcom — którzy spełniają te kryteria, zostanie pilnie rozpatrzona przez rząd. Szef KPRM Jan Grabiec dodał, iż nad projektem pracuje MSWiA. W Sejmie jest też poselski projekt nowelizacji w tej sprawie.
W połowie lutego szef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji Tomasz Siemoniak poinformował, iż w resorcie przyjęto plan pracy nad projektem w tej sprawie, a cały proces będzie wymagał zmian w kilkudziesięciu różnych ustawach.
Od 1 września 2024 r. wszystkie dzieci z Ukrainy mieszkające w Polsce są objęte obowiązkiem edukacji w polskiej szkole, czyli rocznym przygotowaniem przedszkolnym w tzw. zerówce, obowiązkiem szkolnym w szkole podstawowej, obowiązkiem nauki w szkołach ponadpodstawowych. Rodziny z Ukrainy mogą otrzymać świadczenie rodzinne 800 plus i świadczenie Dobry Start, pod warunkiem, iż ich dzieci uczęszczają do polskiej szkoły.
Od tej zasady jest jeden wyjątek: w roku szkolnym 2024/2025 uczniowie uczący się w klasie programowo najwyższej w szkole funkcjonującej w ukraińskim systemie oświaty nie są objęci obowiązkiem uczęszczania do polskich szkół. Mogą dokończyć edukację w formule online. (PAP)