Wspomniana powyżej zmiana w przepisach dotyczy komorników sądowych oraz asesorów komorniczych. Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało projekt nowelizacji ustawy z tym związanej już w maju tego roku. W środę 25 czerwca 2025 roku natomiast nowelizacja została przyjęta przez Sejm. Jakie są jej założenia i co dokładnie oznacza to dla przytoczonej grupy zawodowej?
REKLAMA
Zobacz wideo Katarzyna Kotula: Nie będzie zrównania wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn
Czy emerytura jest obowiązkowa? Obligatoryjna emerytura komorników sądowych opóźniona o pięć lat
Wiek przejścia na obligatoryjną emeryturę wynosi w tej chwili dla komorników sądowych asesorów komorniczych 65 lat. Oznacza to, iż po jego osiągnięciu osoby te są odwoływane z zajmowanego stanowiska. Jak wyjaśnia Ministerstwo Sprawiedliwości, dzięki zmianie przepisów odzyskają oni możliwość pracy w zawodzie do 70. roku życia, tak jak było to przed 2019 rokiem. Jednocześnie należy podkreślić, iż nie wpływa to na sam wiek emerytalny. jeżeli dana osoba będzie chciała przejść na emeryturę po osiągnięciu powszechnego wieku emerytalnego (60 lat dla kobiet lub 65 lat dla mężczyzn), będzie miała oczywiście do tego prawo. Nowelizacja ustawy o komornikach sądowych dotyczy wyłącznie górnej granicy aktywności zawodowej.
Mimo wszystko jest to ważna zmiana. Przede wszystkim pozwoli to na wyeliminowania z ustawodawstwa przejawów dyskryminacji ze względu na wiek. W innych zawodach prawniczych granica ta wynosi bowiem właśnie 70 lat. To jednak nie koniec korzyści.
Wydłużenie aktywności zawodowej komorników pozwoli również na lepsze wykorzystanie ich wiedzy i doświadczenia oraz przyczyni się do zakończenia sporów sądowych związanych z wcześniejszym odwoływaniem
- podkreślał w maju minister sprawiedliwości Adam Bodnar, cytowany w oficjalnym komunikacie resortu. Co jeszcze zmieni omawiana nowelizacja?
Nowa ustawa o komornikach sądowych wprowadzi więcej zmian. Chodzi o okres trwania asesury komorniczej
Nowelizacja ustawy o komornikach sądowych wyeliminuje także dotychczasowy maksymalny, sześcioletni okres trwania asesury, czyli czasu przygotowującego do pełnienia zawodu komornika sądowego. Dzięki temu asesorzy będą mieli nieograniczony czas zdobywania praktyki. Ministerstwo Sprawiedliwości zauważa, iż pracownicy zyskają w ten sposób większą elastyczność w planowaniu kariery, a dla systemu egzekucyjnego będzie to oznaczać stabilność kadrową. Czynności podejmowane przez asesorów są istotnym wsparciem dla realizacji zadań powierzonych komornikom, więc zmuszanie ich do zakończenia asesury często oznaczało po prostu utratę wykwalifikowanej osoby.
Zobacz też: 20 tys. zł za każdy rok dłuższej pracy. Tak ZUS chce zachęcać nas do opóźnienia przejścia na emeryturę
Zgodnie z informacjami udostępnionymi na stronie Sejmu 27 czerwca 2025 roku ustawę przekazano prezydentowi i marszałkowi Senatu. Nowe przepisy mają wejść w życie po 14 dniach od publikacji w Dzienniku Ustaw.
Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.