Będą odrestaurowywać zabytkowy kościół

2 tygodni temu

Wkrótce rozpoczną się prace konserwatorskie, które pozwolą przywrócić należny blask kościołowi parafialnemu. Umowa na to zadanie została właśnie podpisana.

Kwotę 1,8 mln złotych udało się pozyskać w Ulanowie, by przeprowadzić prace konserwatorskie w zabytkowym kościele parafialnym pw. św. Jana Chrzciciela i św. Barbary. Dzięki temu Ulanowski zabytek odzyska dawny blask.

23 kwietnia, w Urzędzie Gminy i Miasta w Ulanowie wicemarszałek województwa podkarpackiego Ewa Draus oraz proboszcz parafii pw. św. Jana Chrzciciela i św. Barbary w Ulanowie ks. Kazimierz Żyłka podpisali umowę na konserwację parafialnego kościoła. Środki na ten cel udało się pozyskać poprzez Samorząd Województwa Podkarpackiego z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków. Zakres prac w ramach inwestycji obejmuje konserwację techniczną i estetyczną drewnianego, złoconego i polichromowanego kościoła parafialnego w Ulanowie. Podpisaniu umowy towarzyszyli również poseł na Sejm RP Rafał Weber oraz burmistrz Ulanowa Stanisław Garbacz.

Pierwsza świątynia powstała w Ulanowie w 1643 r. i była filią parafii Bieliny. Parafia w Ulanie erygowana została w 1895 r., obecny kształt uzyskała w 1928 r. po przyłączeniu do niej Wólki Tanewskiej. Kościół parafialny wzniesiono w 1643 r. Fundatorem był Jan Hilary Uliński, syn założyciela Ulanowa. Konsekracji kościoła dokonał bp A. Pruski w 1739 r. Budynek został rozbudowany w latach 1750-1751. Kilkukrotnie był również poddawany renowacji, m.in. w latach 1976-1979 pod kierunkiem ks. Józefa Lizaka. Przebudowano wówczas zakrystię, wymieniono pokrycie dachowe oraz szalunek na zewnętrznych ścianach, odnowiono ołtarze i polichromie. Świątynia zbudowana jest z drewna modrzewiowego, układ trójnawowy. Dach kryty blachą z ośmioboczną wieżyczką na sygnaturkę. Wnętrze podzielone jest dwoma rzędami słupów. Polichromia jest późnobarokowa, figuralna, z rokokowymi ornamentami z XVIII w., odnowiona i uzupełniona w 1868 r. Wyposażenie późnobarokowe: ołtarz główny z 1760 r. i trzy ołtarze boczne z lat 1736–1747, ambona z II poł. XVIII w., liczne obrazy i rzeźby z okresu XVIII-XIX w. Kościół otoczony jest murem z wbudowaną murowaną dzwonnicą arkadową z 1899 r. i dwoma bramkami.

(lg)

Idź do oryginalnego materiału