Sejm skierował projekt nowelizacji ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych do ponownych prac w komisjach. Projekt zakłada m.in. wprowadzenie w miastach powyżej 100 tys. mieszkańców, w których notowane są przekroczenia norm jakości powietrza, obowiązku ustanowienia Stref Czystego Transportu oraz zakupu autobusów wyłącznie zeroemisyjnych.
W środę wieczorem w Sejmie odbyło się drugie czytanie rządowego projektu nowelizacji ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych. W związku z przedłożonymi w drugim czytaniu poprawkami, projekt ponownie skierowano do połączonej Komisji Infrastruktury oraz Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej.
W czasie dyskusji nad projektem, poparcie dla niego wyraziły kluby KO, Polska 2050-TD, PSL-TD. Klub Konfederacji złożył z kolei wniosek o odrzucenie projektu w całości.
Wcześniej sejmowe komisje infrastruktury oraz samorządu terytorialnego wprowadziły kilka poprawek do projektowanych przepisów. Miały one ulżyć samorządom i administracji rządowej w procesie wymiany floty pojazdów na zeroemisyjne i ułatwić ich wykorzystanie w parkach narodowych.
Projekt noweli ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych przewiduje mechanizmy, które będą wspierać działania zmniejszające ilość szkodliwych emisji pochodzących z transportu drogowego. Zgodnie z projektem w miastach, w których liczba mieszkańców jest większa niż 100 tys., wprowadzony zostanie obowiązek ustanawiania Stref Czystego Transportu, w przypadku przekroczenia poziomu dwutlenku azotu (NO2) dopuszczalnego w powietrzu. Przekroczenia średniorocznego poziomu tego zanieczyszczenia odnotowano do tej pory w czterech miastach, w których dokonywana jest ocena jakości powietrza, czyli w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu oraz Katowicach.
Jednak z analiz ruchu społecznego Nie Oddamy Miasta wynika, iż niebawem nastąpi zaostrzenie obowiązujących norm jakości powietrza, co w efekcie sprawi, iż obowiązek wprowadzenia SCT obejmie choćby kilkanaście polskich miast. Więcej o sprawie TUTAJ
W związku z projektowanymi przepisami, Ruch zwrócił się do posłów komisji z wnioskiem o wysłuchanie publiczne. Zgłosił go Bartłomiej Pejo, poseł Konfederacji. Wniosek przepadł głosami posłów koalicji rządzącej. Ruch Nie Oddamy Miasta uruchomił też petycję do posłów, w której apeluje o odrzucenie projektu. Petycję można podpisać TUTAJ.
Z projektu wynika też, jeżeli chodzi o komunikację miejską, iż od 2026 r. miasta powyżej 100 tys. mieszkańców będą musiały kupować autobusy wyłącznie zeroemisyjne. „Jednocześnie, odciążone zostaną samorządy o liczbie mieszkańców powyżej 50 tys., które w tej chwili muszą realizować to zadanie publiczne z wykorzystaniem pojazdów zero i niskoemisyjnych. Nowe przepisy znoszą te wymagania” – informowano w komunikacie po posiedzeniu rządu.
Część posłów podczas prac nad projektem apelowała o dopuszczenie możliwości kupna przez samorządy dużych miast autobusów na biogaz, których eksploatacja – ich zdaniem – będzie najtańsza. „Prawda jest taka, iż rynek transportu drogowego to będzie elektromobilność” – wskazywał wiceminister klimatu i środowiska Krzysztof Bolesta. Zwracał uwagę, iż taki wymóg wynika z unijnego prawodawstwa, które przewiduje wsparcie dla technologii elektrycznych i wodorowych w transporcie.
Wiceminister zwrócił też uwagę, iż samorządy będą miały 16 lat na pełną wymianę floty pojazdów. Wskazał, iż już wymieniają one pojazdy w tempie „mniej więcej 450 autobusów rocznie”. „Koszt wymiany to około 900 mln zł rocznie ponoszonych przez 16 lat. Pieniądze na wymianę są, ale będziemy się starali w nowej perspektywie unijnej o kolejne środki” – wskazywał Bolesta.
Źródło: PAP / nieoddamymiasta.pl /pch24.pl
Oprac. MA