Jednym z najpopularniejszych w Polsce świadczeń jest 800 plus. Może je pobierać każde niepełnoletnie dziecko i to bez względu na dochody rodziców. Przy czym od 1 września jest też drugi warunek - starsze maluchy muszą też realizować obowiązek szkolny (nauki) w polskiej placówce. Jednak to nie wszystko. Pojawia się coraz więcej głosów za tym, aby pojawił się jeszcze jedne wymóg, tym razem dotyczący rodziców. Jaki? Sprawdźcie sami.
REKLAMA
Zobacz wideo 800 plus na dziecko - dużo czy mało?
Obowiązek pracy dla rodziców? Prawie 90 procent Polaków jest za tym warunkiem
Jakiś czas temu IBRiS przeprowadził na zlecenie serwis RP.pl sondaż na temat wprowadzenia dodatkowego warunku dla beneficjentów 800 plus. Ma to być obowiązek pracy i płacenia podatków w Polsce. To dość mocno ograniczyłoby liczbę osób pobierających świadczenie wychowawcze, zwłaszcza wśród obcokrajowców, w tym Ukraińców. Jednak jak wynika z sondażu, 88 procent Polaków popiera wprowadzenie nowego warunku. Jedynie niespełna 6,5 procent jest przeciwna dodatkowemu wymogowi, a pozostałe 5,6 procent respondentów nie miało zdania na ten temat. A wy co sądzicie? Co trzeba zrobić z 800 plus? Zapraszamy do udziału w sondzie i komentowania.
W ostatni czwartek premier Donald Tusk stwierdził, iż ta sprawa "zostanie pilnie rozpatrzona przez rząd". Potwierdza to również Jan Grabiec z Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, który dzień później poinformował, iż prace nad nowym warunkiem przyznawania 800 plus już trwają.
Nie będziemy z nim czekać
- powiedział wówczas polityk, dając tym samym do zrozumienia, iż Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji już nad wspomnianymi zmianami pracuje.
800 plus w 2025 roku. Termin składania nowych wniosków już niedługo
w tej chwili 800 plus otrzymują wszystkie dzieci, o ile realizują obowiązek szkolny (nauki) w polskiej placówce. Wyjątkiem są maluchy na to za małe oraz uczniowie ostatnich klas szkół ponadpodstawowych. Rodzice muszą jedynie pamiętać o tym, by na czas złożyć wniosek. Można to zrobić od soboty, 1 lutego 2025 r. wyłącznie drogą elektroniczną na jeden z poniższych sposobów:
poprzez platformę PUE ZUS,
w aplikacji mobilnej mZUS,
na portalu Emp@tia,
poprzez bankowość elektroniczną.
Przy czym złożenie wniosku do 30 kwietnia bieżącego roku daje gwarancję utrzymania ciągłości wypłat świadczenia oraz otrzymania wyrównania za wcześniejsze miesiące.