Cel: 47 GW mocy zainstalowanej do 2030 roku
Rząd Wielkiej Brytanii opublikował dokument „Solar Roadmap”, w którym przedstawiono plan osiągnięcia 45-47 GW mocy zainstalowanej fotowoltaiki do 2030 roku. Na koniec maja 2025 roku moc ta wynosiła niemal 19 GW. Strategia powstała we współpracy z przedstawicielami branży w ramach „Solar Taskforce”.
Prognozy i warunki powodzenia
Zgodnie z założeniami, realizacja celu jest możliwa w oparciu o istniejące przepisy, pod warunkiem terminowego wdrożenia reform przyłączeniowych, zwiększenia dostępności wykwalifikowanej kadry oraz zapewnienia dostępu do finansowania i komponentów. W optymistycznym scenariuszu możliwe jest osiągnięcie 50 GW do 2030 roku i 85 GW do 2035 roku.
Inwestycje i wsparcie dla mikroinstalacji
Strategia zakłada znaczące inwestycje w sektor mikroinstalacji. Rząd przeznaczy 13,2 mld funtów (około 18 mld dolarów) na realizację programu „Warm Homes Plan”, który obejmie dofinansowanie do instalacji fotowoltaicznych, pomp ciepła i magazynów energii.
W dokumencie wskazano także na współpracę z Royal Institute of Chartered Surveyors w celu adekwatnej wyceny instalacji PV na budynkach mieszkalnych, obowiązek montażu PV na nowych domach oraz opracowanie wytycznych dla właścicieli i najemców w zakresie instalacji dachowych.
Fotowoltaika plug-in i carporty pod lupą
Nowa strategia zakłada przegląd bezpieczeństwa dla instalacji typu plug-in montowanych na balkonach i dachach, które nie są w tej chwili dopuszczone przez brytyjskie przepisy. Rząd dostrzega w nich potencjał jako tańsze rozwiązanie dla mieszkańców bloków czy najemców.
Rozważane jest również szersze wykorzystanie zadaszeń solarnych na parkingach. W tym celu rząd prowadzi konsultacje z branżą PV.
Reformy systemu CfD i wsparcie dla PPA
Na poziomie dużych instalacji planowane są zmiany w systemie Contracts for Difference (CfD), który dotychczas umożliwił zakontraktowanie ponad 7 GW mocy PV. Nadchodząca siódma runda (AR7), planowana na 2025 rok, ma najważniejsze znaczenie dla realizacji celów rządu. Konsultacje z marca 2025 roku obejmują m.in. wydłużenie okresu realizacji projektów oraz rozważenie przedłużenia okresu obowiązywania umów powyżej 15 lat.
Rząd rozważa także działania wspierające prywatne umowy PPA. w tej chwili trudności w pozyskaniu finansowania ograniczają rozwój komercyjnych instalacji dachowych poza największymi firmami.
Znaczenie magazynów energii i uproszczenie przyłączeń
Dokument zwraca uwagę na bariery w rozwoju projektów hybrydowych (PV+BESS). w tej chwili nie istnieje centralny rejestr projektów „demand-side”, co utrudnia planowanie. Rząd chce, aby operatorzy sieci dystrybucyjnych włączyli te projekty do swoich rejestrów.
Strategia przewiduje także uproszczenie procedur przyłączeniowych i planistycznych. Zwiększono m.in. próg mocy, od którego wymagana jest ocena wpływu na sieć przesyłową z 1 MW do 5 MW w Anglii i Walii oraz podniesiono próg mocy, od którego projekt musi uzyskać zgodę rządu centralnego – z 50 MW do 100 MW.
Branża pozytywnie o strategii
Solar Energy UK pozytywnie oceniło publikację strategii. Dyrektor generalny organizacji, Chris Hewett, nazwał dokument „początkiem transformacyjnej ery dla brytyjskiego systemu energetycznego”.
„Solar Roadmap zawiera dziesiątki praktycznych działań, które pozwolą zwiększyć produkcję energii słonecznej, obniżyć koszty energii, wspierać nowe sektory gospodarki, tworzyć miejsca pracy, poprawiać bioróżnorodność i redukować emisje gazów cieplarnianych. Branża rośnie dynamicznie – każdego dnia przybywa ok. 700 instalacji dachowych – ale potrzebujemy jeszcze większego tempa” – podkreślił Hewett.
Zobacz również:- LiNa Energy z nową fabryką w UK: 20 mln funtów na baterie sodowe
- 319 nowych e-busów w Anglii. Rząd inwestuje 38 mln funtów w zielony transport
- Niemcy i Wielka Brytania połączą się podmorskim rurociągiem wodorowym
- Wielka Brytania: kary za brak pomp ciepła, cele 600 000 instalacji rocznie
Źródło: Solar Energy UK