Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen oficjalnie wezwała świat do ustanowienia międzynarodowych ram, które stworzą globalny system identyfikacji cyfrowej. Wezwała również do uregulowania rozwoju sztucznej inteligencji przez organ międzynarodowy.
Von der Leyen, niewybieralna szefowa Unii Europejskiej (UE), złożyła to oświadczenie podczas przemówienia przed sesją "Nasza przyszłość" niedawno zakończonego szczytu G20 w Indiach w niedzielę, 10 września.
Szef UE opowiedział się za globalnym przyjęciem "cyfrowej infrastruktury publicznej", podobnie jak te, które zostały stworzone, aby ułatwić korzystanie i uznawanie paszportów szczepionkowych przeciwko koronawirusowi Wuhan (COVID-19).
W szczególności von der Leyen opowiada się za systemem przyjętym w UE.
"Wielu z was zna certyfikat cyfrowy COVID-19. UE opracowała go dla siebie" - powiedziała.
"Model był tak funkcjonalny i tak zaufany, iż 51 państw na czterech kontynentach przyjęło go za darmo".
"Dzisiaj WHO [Światowa Organizacja Zdrowia] używa go jako globalnego standardu ułatwiającego mobilność w czasach zagrożeń dla zdrowia" - dodała.
"Chcę jeszcze raz podziękować [dyrektorowi generalnemu WHO] dr Tedrosowi [Ghebreyesusowi] za doskonałą współpracę".
Apel von der Leyen pojawia się, gdy UE jest już w trakcie wprowadzania aplikacji "tożsamości cyfrowej" w całym bloku – super-aplikacji, która zawierałaby paszport obywatela UE, prawo jazdy, karty kredytowe i inne dane osobowe.
"Sztuką jest zbudowanie publicznej infrastruktury cyfrowej, która jest interoperacyjna, otwarta dla wszystkich i zaufana" - powiedziała.
Von der Leyen wzywa również do utworzenia globalnego organu regulującego rozwój sztucznej inteligencji
Podczas swojego wystąpienia von der Leyen mówiła również o potrzebie ograniczenia ryzyka nieubłaganego rozwoju AI.
"Jak już opisano, sztuczna inteligencja wiąże się z ryzykiem, ale oferuje również ogromne możliwości. najważniejsze pytanie brzmi, jak wykorzystać gwałtownie zmieniającą się technologię" - powiedziała von der Leyen.
"W UE w 2020 r. przedstawiliśmy pierwszą w historii ustawę o sztucznej inteligencji. Chcemy ułatwiać innowacje, budując zaufanie" - dodała.
"Ale potrzebujemy więcej. To, co świat zrobi teraz, ukształtuje naszą przyszłość. Uważam, iż Europa – i jej partnerzy – powinni opracować nowe globalne ramy dla zagrożeń związanych ze sztuczną inteligencją.
Von der Leyen argumentowała, iż świat potrzebowałby potencjalnie kierowanego przez ONZ organu zarządzającego polityką AI, podobnie jak Międzyrządowy Zespół ds.
Zmian Klimatu zajmuje się kwestiami związanymi z tak zwanym globalnym ociepleniem.
"Musimy dotrzeć do naukowców, przedsiębiorców i innowatorów" - powiedziała. "Muszą dostarczyć wiedzy na temat zagrożeń stwarzanych przez sztuczną inteligencję, a także potencjalnych korzyści dla ludzkości".
Na szczycie G20 apele von der Leyen o regulację SI zostały pozytywnie przyjęte przez innych członków G20.
Sam premier Indii Narendra Modi powiedział, iż grupa powinna stworzyć ramy dla "skoncentrowanego na człowieku" zarządzania sztuczną inteligencją.
Niemiecki minister finansów Christian Lindner powiedział, iż blok zajmie się etyką rozwoju sztucznej inteligencji we wspólnych zasadach.
"To jest proces, który zaczyna się teraz, także na poziomie ekspertów, i ma zostać pogłębiony w przyszłym roku" - powiedział.
W komunikacie końcowym szczytu przywódcy G20 stwierdzili, iż będą przez cały czas pracować nad zapewnieniem "odpowiedzialnego rozwoju, wdrażania i wykorzystywania sztucznej inteligencji", która chroniłaby prawa osobiste, przejrzystość, prywatność i ochronę danych oraz unikała innych problemów.
Przywódcy G-20 zgodzili się również na stosowanie "proinnowacyjnego podejścia regulacyjnego/zarządczego", które uwzględnia ryzyko związane z rozwojem sztucznej inteligencji, a jednocześnie stara się zmaksymalizować płynące z niego korzyści.
"Znamienne jest, iż choćby twórcy i wynalazcy sztucznej inteligencji wzywają przywódców politycznych do regulacji" - powiedziała von der Leyen. Zauważyła, iż odpowiedzialność za regulację sztucznej inteligencji wykracza poza granice.
Von der Leyen stwierdziła, iż wspólne działania świata w zakresie regulacji rozwoju sztucznej inteligencji mają najważniejsze znaczenie dla kształtowania przyszłości na lepsze.
W związku z tym sprawozdawczyni wzywa UE i jej globalnych partnerów do wspólnego podjęcia tego przedsięwzięcia.
Proponowane przez szefa UE ramy są podobne do tych, które chcą przyjąć przywódcy G20 – będą one dążyć do rozwoju sztucznej inteligencji w sposób, który promuje inwestycje w bezpieczne i odpowiedzialne systemy sztucznej inteligencji, a jednocześnie chroni przed systemowymi zagrożeniami społecznymi związanymi ze sztuczną inteligencją.
Dowiedz się więcej o sztucznej inteligencji i prywatności cyfrowej na stronie Robots.news.
Obejrzyj ten film, aby dowiedzieć się więcej o ogłoszeniu identyfikatorów cyfrowych na szczycie G20.
Ten film pochodzi z kanału The Prisoner on Brighteon.com.
Więcej powiązanych artykułów:
Gigant gier Activision wprowadza sztuczną inteligencję, która SNOOPS w rozmowach głosowych w grze.
Przetlumaczono przez translator Google
zrodlo:https://www.naturalnews.com/