Azja liderem globalnego wzrostu OZE
Z opublikowanego 10 lipca 2025 roku raportu „Renewable Energy Statistics 2025” Międzynarodowej Agencji Energii Odnawialnej (IRENA) wynika, iż w 2024 roku globalna moc odnawialnych źródeł energii wzrosła o ponad 15%. Największy udział w tym wzroście miała Azja, która odpowiadała za 71% nowo zainstalowanej mocy OZE.
Na kolejnych miejscach znalazły się Europa i Ameryka Północna, które wniosły odpowiednio 12,3% i 7,8% do światowego przyrostu. Zdecydowanie mniej dynamicznie rozwijały się rynki Afryki, Eurazji, Ameryki Środkowej i Karaibów, które łącznie odpowiadały jedynie za 2,8% globalnego przyrostu mocy odnawialnej. W samej Afryce wzrost ten wyniósł zaledwie 7,2%.
Potrzeba wyrównania globalnych szans
Dyrektor generalny IRENA Francesco La Camera podkreślił, iż choć boom na OZE przekształca globalne rynki energii, nie wszyscy czerpią z tego jednakowe korzyści. Zaznaczył:
„Boom na odnawialne źródła energii przekształca globalne rynki energii, napędza gospodarki i tworzy ogromne możliwości inwestycyjne. Jednak rosnące różnice regionalne pokazują, iż nie wszyscy czerpią równe korzyści z tej transformacji. Kraje i regiony, które przyciągają znaczne inwestycje w OZE, zyskują większe bezpieczeństwo energetyczne, rozwój przemysłowy i nowe miejsca pracy, co napędza szerszy rozwój społeczno-gospodarczy.”
La Camera dodał również:
„Zamknięcie tej luki i zmniejszenie różnicy w inwestycjach pomiędzy krajami i regionami ma najważniejsze znaczenie. Wymaga to ukierunkowanych polityk, międzynarodowego finansowania i partnerstw, które odblokują kapitał i technologie tam, gdzie są najbardziej potrzebne. Poprzez dostosowanie przepływów inwestycyjnych do ram politycznych możemy zapewnić, iż zielona transformacja stanie się potężnym motorem odporności i zrównoważonego wzrostu gospodarczego na całym świecie.”
Konieczne przyspieszenie działań
Do apelu o przyspieszenie transformacji energetycznej dołączył Simon Stiell, Sekretarz Wykonawczy UN Climate Change. Stwierdził:
„Globalne przejście na odnawialne źródła energii jest coraz bardziej nieuniknione, ale jego ogromne korzyści dla ludzi i gospodarki nie są jeszcze równomiernie rozłożone między wszystkie kraje i regiony. Aby zrealizować globalne porozumienie osiągnięte na COP28 o potrojeniu OZE do 2030 roku, musimy posunąć się znacznie dalej i szybciej oraz osiągnąć większy postęp w kluczowych obszarach dla wrażliwych państw rozwijających się. Wymagane inwestycje przyniosą ogromne korzyści – ograniczą emisje, napędzą wzrost gospodarczy, stworzą miejsca pracy i zapewnią przystępną cenowo, bezpieczną energię dla wszystkich.”
Wzrost mocy OZE wciąż niewystarczający
IRENA przypomniała, iż mimo rekordowego przyrostu mocy odnawialnych źródeł energii w 2024 roku o 582 GW, tempo to wciąż jest zbyt wolne, aby osiągnąć globalny cel potrojenia mocy OZE do 2030 roku. Cel ten zakłada osiągnięcie poziomu 11,2 TW.
Jeśli obecne tempo wzrostu utrzyma się, świat osiągnie 10,3 TW do 2030 roku, co oznacza niedobór 0,9 TW względem założeń. Aby zrealizować cel, konieczne jest zwiększenie tempa wzrostu do 16,6% rocznie w ciągu najbliższych pięciu lat.
Dominacja energii słonecznej i wiatrowej
Raport IRENA pokazuje, iż zdecydowana większość nowych mocy OZE pochodziła z energii słonecznej i wiatrowej. Obie technologie stanowiły łącznie 97,5% wszystkich przyrostów w 2024 roku. Sama energia słoneczna zwiększyła się o 453 GW, co potwierdza jej rosnącą konkurencyjność ekonomiczną.
Energia wiatrowa odpowiadała za 114 GW nowych mocy. w tej chwili udział odnawialnych źródeł w globalnej zainstalowanej mocy wynosi 46,2%, a paliw kopalnych 47,3%. To kolejny dowód na to, iż inwestycje w OZE stają się coraz bardziej opłacalne i przyczyniają się do tworzenia nowych miejsc pracy oraz zrównoważonego wzrostu.
Produkcja energii z OZE rośnie szybciej niż z paliw kopalnych
Z danych IRENA wynika również, iż produkcja energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych wzrosła o 5,6% w 2023 roku w porównaniu do 2022 roku i osiągnęła poziom 8 928 TWh. W tym samym czasie produkcja energii z paliw kopalnych wzrosła jedynie o 1,2%.
Źródła odnawialne odpowiadały za niemal 30% globalnej produkcji energii elektrycznej do 2023 roku, co potwierdza ich rosnącą rolę w światowym miksie energetycznym.
Zobacz również:- Zielony wodór wart 2,5 bln USD: kto zdominuje handel w 2050 roku? [raport IRENA]
- Unia obiecuje 42,5% OZE w 2030. IRENA: nie ma na to szans
- IRENA: 90% pojazdów musi być elektrycznych do 2050 roku
Źródło: IRENA