Awantura o flagę Polski na szczycie NATO. Poseł PiS uderzył w Donalda Tuska. CIR odpowiedziało

4 dni temu
Zdjęcie: Fot. REUTERS/Antti Aimo-Koivisto


Poseł PiS Robert Gontarz zwrócił uwagę, iż na zdjęciu Donalda Tuska z sekretarzem NATO oraz premierami Finlandii i Estonii nie ma flagi Polski. CIR odpowiedziało, iż powodem są protokolarne zasady i wskazało moment, kiedy flaga była eksponowana. Nie zabrakło jednak pomyłek.
Poseł PiS uderzył w Donalda Tuska: "Spójrzcie na to zdjęcie. Czego na nim brakuje? Flaga Estonii - jest, flaga Finlandii - jest, flaga Unii Europejskiej - jest, flaga NATO - jest. A gdzie jest flaga Polski? Przynajmniej wiemy, iż Donald Tusk nie pojechał tam reprezentować naszej Ojczyzny" - napisał we wtorek 14 stycznia poseł PiS Robert Gontarz i opublikował zdjęcie przedstawiające Donalda Tuska w towarzystwie sekretarza generalnego NATO Marka Rutte'a, premiera Finlandii Petteriego Orpo oraz premiera Estonii Kristena Michala.


REKLAMA


CIR odpowiedziało: Centrum Informacyjne Rządu wyjaśniło, iż polskiej flagi nie ma ze względu na protokolarne zasady, które zostały przyjęte podczas tego typu wydarzeń. "Na fotografii widoczne są flagi gospodarzy - Finlandii, Estonii, NATO oraz Unii Europejskiej. Polska, podobnie jak inne kraje uczestniczące w szczycie, takie jak Niemcy, Dania, Szwecja, Litwa czy Łotwa, nie była organizatorem, dlatego jej flaga nie pojawiła się na zdjęciu. Nie ma to związku z pozycją Polski w tych rozmowach" - odpowiedziało CIR.


Zobacz wideo Donald Tusk: Polska będzie silna jak nigdy, a Bałtyk dobrze chroniony


Gdzie polska flaga? Według CIR "flaga Polski była eksponowana podczas 'family photo' uczestników szczytu". Jak się okazało, rzeczywiście pojawiła się ona na zdjęciu, ale w wyniku najprawdopodobniej pomyłki stanął przed nią premier Estonii Kristen Michal, a Donald Tusk znalazł się przed sztandarem NATO.


Światowi przywódcy podczas szczytu NATO w Helsinkach 14 stycznia 2025 r. Fot. REUTERS/Antti Aimo-koivisto


Szczyt NATO: Podczas wtorkowego szczytu NATO w Helsinkach omówiono bezpieczeństwo regionu i strategicznej infrastruktury podmorskiej na Bałtyku. W związku z tym Donald Tusk oświadczył, iż wspólnym celem NATO jest dążenie do przeciwdziałania kolejnym aktom sabotażu. - Wszystkie ślady i tropy oczywiście prowadzą do Rosji - powiedział premier.Więcej informacji na ten temat znajduje się w artykule: "Incydenty na Bałtyku. Tusk zabrał głos. 'Wszystkie ślady prowadzą do Rosji'".Źródła: Robert Gontarz na X, Centrum Informacyjne Rządu na X, Gazeta.pl
Idź do oryginalnego materiału