Austria wprowadza „Made in Europe”-Bonus dla fotowoltaiki i magazynów energii. Nowe wsparcie już od czerwca 2025

enerad.pl 2 dni temu

„Made in Europe”-Bonus: Nowe wsparcie dla lokalnej produkcji w energetyce

Austriackie Federalne Ministerstwo Gospodarki, Energii i Turystyki ogłosiło wprowadzenie nowego elementu w systemie wsparcia dla OZE – tzw. „Made in Europe”-Bonusu. Mechanizm ten przewiduje dodatkowe dofinansowanie do 20% dla inwestycji w instalacje fotowoltaiczne oraz systemy magazynowania energii, o ile w projekcie wykorzystane zostaną komponenty wyprodukowane na terenie Europy.

Bonus zacznie obowiązywać od drugiego naboru wniosków w 2025 roku, zaplanowanego na 23 czerwca. Inicjatywa ma nie tylko wzmocnić europejski przemysł i lokalną wartość dodaną, ale także przeciwdziałać nieuczciwej konkurencji z rynków globalnych i zwiększyć bezpieczeństwo dostaw.

Szczególne znaczenie dla austriackiego rynku mają tu zwłaszcza inwertery PV oraz systemy magazynowania energii – technologie, w których europejscy producenci mają silną pozycję.

Wsparcie dla OZE w 2025 roku: budżet i priorytety

W 2025 roku Austria przeznaczy na inwestycyjne wsparcie dla odnawialnych źródeł energii łącznie 70 milionów euro w ramach EAG2 2025(Rozporządzenie w sprawie dotacji inwestycyjnych). Środki te będą dystrybuowane przez OeMAG i obejmą zarówno projekty firm, jak i inwestycje osób prywatnych.

Podział budżetu na 2025 rok:

  • Fotowoltaika i magazyny energii: 60 mln euro
  • Małe elektrownie wodne (do 2 MW): 5 mln euro
  • Małe elektrownie wiatrowe (do 1 MW): 1 mln euro
  • Instalacje na biomasę (do 50 kW): 4 mln euro

Dofinansowanie będzie przyznawane w formie stałych kwot uzależnionych od mocy zainstalowanej.

Co istotne, resort podkreśla, iż system wsparcia będzie skoncentrowany na efektywności i rzeczywistym wpływie na transformację energetyczną. Budżet zostanie utrzymany w granicach ustawowo przewidzianego minimum, ze względu na aktualną sytuację finansową oraz zmieniające się warunki rynkowe – szczególnie w obszarze fotowoltaiki.

Rewitalizacja małych elektrowni i hybrydowe modele przyszłości

Oprócz wsparcia dla nowych instalacji PV i magazynów, w 2025 roku kluczowym obszarem pozostanie modernizacja małych elektrowni wodnych – z naciskiem na zwiększenie efektywności oraz poprawę parametrów środowiskowych. Również mniejsze inwestycje wiatrowe i biomasowe znajdą się wśród beneficjentów nowego pakietu.

Ministerstwo zapowiada również, iż w IV kwartale 2025 r. planowana jest nowelizacja ustawy EAG. Wśród najważniejszych zmian znajdą się:

  • obowiązkowe łączenie PV z magazynami energii,
  • rezygnacja z dofinansowań przy ujemnych cenach energii,
  • promowanie hybrydowych modeli (wiatr–PV–magazyn),
  • uproszczenie procedur i eliminacja mało efektywnych instrumentów wsparcia,
  • wprowadzenie mechanizmów typu „contracts for difference” zamiast sztywnych premii.

Jasny kierunek dla przyszłości energetyki

Wolfgang Hattmannsdorfer, minister gospodarki i energii Austrii, podkreśla:

„Z nowym bonusem ‚Made in Europe’ oraz inwestycjami w odnawialne źródła wzmacniamy lokalny przemysł i pewność dostaw energii. To inwestycja w niezależną, stabilną i dostępną cenowo energetyczną przyszłość”.

Z kolei sekretarz stanu ds. energii, Elisabeth Zehetner, zaznacza:

„Transformacja energetyczna to proces, który wymaga konsekwencji i odpowiedzialnych decyzji. Nowy bonus to wsparcie dla europejskiej odporności, ale również krok w stronę bardziej efektywnego wykorzystania publicznych środków – każda dotowana kilowatogodzina musi realnie przyczyniać się do transformacji energetycznej”.

Zobacz również:

  • Czy Europa może konkurować z Chinami? Produkcja paneli PV droższa aż o 45%!
  • Pięciu największych producentów paneli PV ze spadkami w zyskach
  • Jeden z największych producentów paneli PV wynosi się z Europy

Źródło: Bundesministerium für Wirtschaft, Energie und Tourismus

Idź do oryginalnego materiału