Pilotażowy projekt magazynów energii w Queensland
W Queensland, w Australii, realizowany jest innowacyjny projekt społecznościowych magazynów energii. Energex, dostawca sieci energetycznej, we współpracy z firmą Origin, rozpoczął instalację magazynów energii w mieście Ipswich i okolicznych miejscowościach, takich jak Raceview, Goodna czy Silkstone. Region został wybrany do projektu, ze względu na wysokie nasycenie instalacjami PV, wynoszące 35%.
W ramach pilotażu, firma zamontowała 30 baterii na słupach energetycznych oraz pięciu na gruncie. Urządzenia mają pojemność 30 kW/60 kWh (wersja na słupach) i są zaprojektowane, aby przechwytywać nadmiar energii produkowanej przez domową fotowoltaikę w ciągu dnia. Zgromadzona energia jest wykorzystywana lokalnie w godzinach szczytowego zapotrzebowania na prąd, co pozwala zredukować obciążenie sieci. Inicjatywa jest wspierana przez rząd australijski w ramach programu Community Batteries for Household Solar.
Korzyści płynące z magazynów społecznościowych
Społecznościowe magazyny energii to rozwiązanie, które przynosi wymierne korzyści zarówno mieszkańcom, jak i operatorom sieci energetycznej. Dzięki swojej efektywności i dostępności mogą one zrewolucjonizować sposób, w jaki zarządzamy energią, jednocześnie wspierając transformację w kierunku zrównoważonej przyszłości. Oto najważniejsze zalety:
- Efektywne wykorzystanie nadwyżek energii – magazyny przechowują nadmiar energii słonecznej wytworzonej w ciągu dnia, pozwalając na jej wykorzystanie wieczorem, gdy zapotrzebowanie jest największe.
- Niższy koszt w porównaniu do magazynów prywatnych – korzystanie z magazynu społecznościowego jest bardziej opłacalne niż inwestycja w indywidualne urządzenia. Jest tak dlatego, iż jednostkowy koszt inwestycji spada, wraz ze wzrostem pojemności.
- Zmniejszenie obciążenia sieci energetycznej – lokalne przechowywanie energii odciąża sieci przesyłowe i dystrybucyjne, zmniejszając potrzebę inwestycji w kosztowne modernizacje infrastruktury.
- Dostępność taniej energii dla osób bez instalacji fotowoltaicznych – rozwiązanie to pozwala także wynajmującym mieszkania lub osobom bez własnych paneli słonecznych korzystać z tańszej i ekologicznej energii.
- Zwiększenie stabilności sieci – magazyny pomagają operatorom sieci lepiej zarządzać przepływem energii, co poprawia jej stabilność i bezpieczeństwo dostaw.
- Potencjalne obniżenie rachunków za energię – dzięki optymalnemu wykorzystaniu lokalnych zasobów energetycznych magazyny mogą przyczynić się do redukcji kosztów energii dla użytkowników.
Czy społecznościowe magazyny energii mają przyszłość w Polsce?
Projekt realizowany w Australii może być inspiracją dla Polski, gdzie dynamicznie rośnie liczba instalacji fotowoltaicznych. Według danych Polskich Sieci Elektroenergetycznych, krajowa moc instalacji PV w listopadzie 2024 roku przekroczyła już 20 GW. Systemy społecznościowych magazynów energii mogłyby pomóc w lepszym wykorzystaniu tej energii i odciążeniu przeciążonych sieci przesyłowych. Mogłyby też zmniejszyć koszty niezbędnych modernizacji.