"Atak terrorystyczny". Policjant postrzelony przed ambasadą Izraela w Serbii

2 dni temu
Zdjęcie: Atak przed ambasadą Izraela w Belgradzie Źródło:PAP/EPA / ANDREJ CUKIC


Przed ambasadą Izraela w Belgradzie postrzelono policjanta. MSW Serbii określiło atak jako terrorystyczny. Napastnik został zastrzelony.


– Około godz. 11:00 nieznana osoba, której tożsamość jest ustalana, strzeliła z kuszy do policjanta pełniącego służbę ochrony ambasady Izraela, trafiając go w szyję – przekazał w sobotę wicepremier i minister spraw wewnętrznych Serbii Ivica Dacić.


Według relacji medialnych, 34-letni policjant użył broni w ramach samoobrony i obezwładnił napastnika, który w wyniku odniesionych obrażeń zmarł. Zaatakowany funkcjonariusz trafił do szpitala, gdzie ma zostać przeprowadzona operacja usunięcia strzały z szyi. Badane są okoliczności i motywy ataku.


twittertwitter


"Był to atak terrorystyczny"


"Nie ma wątpliwości, iż był to atak terrorystyczny" – poinformował resort spraw wewnętrznych Serbii. Szef serbskiego MSW Ivica Dacić przekazał, iż aresztowano kilka osób, które mogą być powiązane ze zdarzeniem. – Wiele wskazuje na to, iż aresztowani są już znani służbom bezpieczeństwa, a mówimy o organizacji wahabickiej, jednak nie zostało to potwierdzone – powiedział minister, cytowany przez agencję prasową Reutera.


Ministerstwo spraw wewnętrznych Serbii podało, iż ze wstępnych ustaleń wynika, iż policjant przebywał na wartowni, a napastnik kilkakrotnie podchodził do niego i pytał, gdzie jest pobliskie muzeum. Miał ze sobą torbę, z której w pewnym momencie wyjął kuszę i postrzelił strażnika.


Ministerstwo spraw zagranicznych Izraela poinformowało, iż "doszło do próby ataku terrorystycznego w pobliżu ambasady Izraela w Belgradzie". "Ambasada jest zamknięta. Żaden pracownik ambasady nie odniósł obrażeń. Okoliczności zdarzenia są badane" – czytamy w oświadczeniu.


Wahabizm to ruch reformatorski i religijno-polityczny islamu sunnickiego. Jest określany jako "surowy" i "fundamentalistyczny". Jego głównymi inspiratorami są Ahmad Ibn Hanbal i Ibn Tajmijja, a także sam twórca ruchu, Muhammad Ibn Abd al-Wahhab. Wahabizm wspiera rozwój organizacji terrorystycznych.


Czytaj też:"Pokój stał się tabu". Prezydent Serbii: Zbliżamy się do wielkiej katastrofyCzytaj też:Starcia kibiców w Niemczech. Syn prezydenta Serbii brał udział w zamieszkach
Idź do oryginalnego materiału