Apple kontra Bruksela. Potentat odwołuje się od grzywny w wysokości 500 mln euro

ewp.pl 1 dzień temu

Spór o App Store i grzywnę 500 mln euro

Komisja Europejska ogłosiła w marcu 2025 roku decyzję o ukaraniu Apple grzywną w wysokości 500 mln euro. Powodem było uznanie, iż amerykański koncern naruszył przepisy unijnego aktu o rynkach cyfrowych (DMA), ograniczając deweloperom możliwość informowania użytkowników o alternatywnych metodach płatności poza App Store.

Według Komisji takie działania ograniczają konkurencję i utrudniają rozwój niezależnych systemów płatności. W opinii regulatorów Apple przez lata utrzymywało zbyt ścisłą kontrolę nad transakcjami dokonywanymi w obrębie swojego sklepu, co mogło prowadzić do zawyżania kosztów po stronie twórców aplikacji i konsumentów.

Zdaniem Apple zmiany są nieczytelne i wymuszone

Apple nie zgadza się z oceną Komisji i w oficjalnym komunikacie poinformowało o złożeniu odwołania. Firma twierdzi, iż nałożona kara jest nieproporcjonalna i opiera się na błędnej interpretacji przepisów. Koncern uważa, iż wprowadzone przez niego zmiany w App Store w Europie, w tym nowa struktura opłat, zostały narzucone przez regulatorów i w efekcie wprowadzają niepotrzebne komplikacje.

Nowe zasady obejmują wielopoziomowy system prowizji (5 lub 13 procent w zależności od stopnia promocji aplikacji) oraz dodatkową opłatę 2 procent za pozyskanie użytkownika. Apple zaznacza, iż taki model nie obowiązuje w żadnym innym sklepie z aplikacjami na świecie. Podkreśla, iż jego wdrożenie nie wynika z inicjatywy firmy.

W ocenie Apple Komisja Europejska w sposób nieuprawniony rozszerzyła definicję tzw. „kierowania użytkownika”, przez co firma musiała dopuścić twórców aplikacji do informowania o alternatywnych sposobach zakupu poza ekosystemem Apple.

Rekordowa kara dla Shein. Chińska platforma ukarana za wprowadzające w błąd promocje

Presja regulacyjna rośnie. Google też pod lupą

Decyzja Komisji wpisuje się w szerszą strategię Unii Europejskiej, która od kilku lat intensyfikuje działania wobec największych firm technologicznych. Oprócz kary dla Apple, KE prowadzi również postępowania wobec Google i Meta. W przypadku Google suma nałożonych grzywien przekroczyła już 6,5 miliardów euro. Apple cały czas walczy również z decyzją nakazującą zwrot 13 miliardów euro zaległych podatków w Irlandii.

Sytuacja Apple w Europie nie jest odosobniona. Wcześniej sąd w Kalifornii nakazał firmie umożliwienie amerykańskim twórcom aplikacji przekierowywania użytkowników do zewnętrznych stron płatności. Analitycy szacują, iż nowe regulacje mogą kosztować Apple miliardy dolarów rocznie.

Co dalej z Digital Markets Act?

Spór Apple z Komisją Europejską to jedno z pierwszych dużych postępowań opartych na przepisach Digital Markets Act. Akt ten ma na celu ograniczenie dominacji największych platform cyfrowych i zagwarantowanie większej konkurencyjności na rynku.

Rozstrzygnięcie tej sprawy może wpłynąć na sposób funkcjonowania ekosystemów aplikacji w całej Unii Europejskiej. Dla Apple to nie tylko kwestia jednorazowej kary. To też konieczność dostosowania się do nowych realiów, które podważają fundamenty modelu biznesowego opartego na prowizjach z App Store.

Kreatywne kampanie wakacyjne i jak je stworzyć. Przykłady z rynku i porady ekspertów!

Idź do oryginalnego materiału