Dzisiejszą rolę gotówki w gospodarce popiera znakomita większość Polaków, którzy cenią sobie wolność wyboru środka płatniczego oraz wynikające z niej poczucie bezpieczeństwa.
Koalicja dla Gotówki
Sekretariat: Instytut Spraw Obywatelskich
ul. Pomorska 40, 90-408 Łódź
tel. 42 630-17-49
[email protected]
Warszawa, 10 lutego 2025 r.
Donald Tusk
Prezes Rady Ministrów
Kancelaria Prezesa Rady Ministrów
Al. Ujazdowskie 1/3
00-583 Warszawa
Apel do Premiera Rządu Donalda Tuska o wystąpienie rządu z Koalicji na Rzecz Obrotu Bezgotówkowego i Mikropłatności.
Szanowny Panie Premierze,
jako Koalicja dla Gotówki zwracamy się z apelem o natychmiastowe wystąpienie rządu z Koalicji na Rzecz Obrotu Bezgotówkowego i Mikropłatności.
Koalicja na Rzecz Obrotu Bezgotówkowego i Mikropłatności powstała wiosną 2007 roku z inicjatywy Związku Banków Polskich. Przystąpiły do niej m.in. Ministerstwo Finansów, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju.
Naszym zdaniem rząd RP jako reprezentant wszystkich obywateli powinien być niezależnym arbitrem,
dbającym o wprowadzanie rozwiązań legislacyjnych służących dobru ogółu i niedyskryminujących żadnych grup, oraz braku faworyzowania wybranych arbitralnie form aktywności gospodarczej, czy zachowań konsumenckich. Stąd nasze wątpliwości budzi kwestia tak zdecydowanego poparcia dla upowszechnienia płatności elektronicznych bez jednoczesnego zabezpieczenia praw i wolności osób wykluczonych cyfrowo lub preferujących płacenie gotówką z innych powodów. Według wyników badań takich osób jest pomiędzy 5 a 13 procent.
Obrót gotówkowy i bezgotówkowy to także dwie odmienne charakterystyki aktywności gospodarczej po stronie konsumentów, jak i przedsiębiorców. Wiele z podmiotów gospodarczych buduje swoje modele biznesowe w oparciu o obrót gotówkowy (przewóz i bezpieczeństwo gotówki, bankomaty, czy kantory wymiany walut). Otwarte opowiedzenie się rządu po stronie części rynku osłabia nowe inwestycje, jak i rentowność tych podjętych w sektorach opierających się na obrocie gotówkowym.
Działamy bez cenzury. Nie puszczamy reklam, nie pobieramy opłat za teksty. Potrzebujemy Twojego wsparcia. Dorzuć się do mediów obywatelskich.
Bronimy gotówki przed likwidacją. Pomóż nam!
Przekaż swój 1,5% podatku:
Wpisz nr KRS 0000191928
lub skorzystaj z naszego darmowego programu do rozliczeń PIT.
Warto przy tym podkreślić, iż dzisiejszą rolę gotówki w gospodarce popiera znakomita większość Polaków, którzy cenią sobie wolność wyboru środka płatniczego oraz wynikające z niej poczucie bezpieczeństwa. Jak wynika z badań opinii publicznej, likwidacji gotówki nie chce ponad 80 procent Polek i Polaków. W grupie wiekowej 18-29 lat temu pomysłowi sprzeciwia się z kolei aż 90 procent ankietowanych.
Wycofanie się z Koalicji na Rzecz Obrotu Bezgotówkowego i Mikropłatności byłoby dla społeczeństwa sygnałem, iż rząd uznaje różnorodne potrzeby dotyczące płatności i dąży do równoważnego funkcjonowania w gospodarce tak gotówki, jak i rozwiązań bezgotówkowych.
Dlatego postulujemy pozytywne rozpatrzenie naszej rekomendacji.
W imieniu Koalicji dla Gotówki
Rafał Górski
![](https://instytutsprawobywatelskich.pl/wp-content/uploads/2025/01/grafika-z-napisem-koalicja-dla-gotowki-z-mieszkiem-pierwszym.jpg)
***
Koalicja dla Gotówki – członkowie: ESG PRO Sp. z o.o., Forum Prawo dla Rozwoju, Fundacja Instytut Libertatis, Instytut Spraw Obywatelskich, Krajowy Sekretariat Banków, Handlu i Ubezpieczeń NSZZ „Solidarność”, Obywatelski Akcelerator Innowacji, Polska Sieć Ekonomii, Polskie Towarzystwo Gospodarcze, Stowarzyszenie Stop Bankowemu Bezprawiu, Tavex Sp. z o.o., Warsaw Enterprise Institute, Związek Przedsiębiorców i Pracodawców.