Anita Anand z dyplomatyczną misją w Japonii i Malezji

bejsment.com 2 godzin temu

Anita Anand

Minister spraw zagranicznych Anita Anand udaje się z wizytą do Japonii i Malezji, gdzie rząd premiera Marka Carneya kształtuje nowe otwarcie dyplomatyczne i handlowe w regionie Indo-Pacyfiku. To kolejny krok w realizacji strategii Kanady mającej na celu wzmocnienie obecności w Azji oraz uniezależnienie się od wpływów Chin.

W Tokio szefowa kanadyjskiej dyplomacji spotka się ze swoim japońskim odpowiednikiem, aby sfinalizować porozumienie w sprawie wymiany informacji dotyczących obronności oraz pogłębić współpracę gospodarczą. Japonia, będąca jednym z najbliższych sojuszników Kanady w regionie, odgrywa kluczową rolę w strategii budowania bezpiecznej i stabilnej przestrzeni Indo-Pacyfiku.

Kolejnym przystankiem na trasie Anity Anand będzie Malezja, gdzie w czwartek i piątek weźmie udział w spotkaniu ministrów spraw zagranicznych Stowarzyszenia Narodów Azji Południowo-Wschodniej (ASEAN). Kanada dąży do podpisania umowy handlowej z tym blokiem już w tym roku. W 2023 roku oba podmioty zainicjowały strategiczne partnerstwo, które obejmuje nie tylko handel, ale także współpracę edukacyjną oraz działania na rzecz przeciwdziałania zagrożeniom biologicznym.

Wizyta Anand poprzedza zaplanowany na jesień szczyt przywódców ASEAN w Malezji. Jak zapowiedział premier Carney, szefowa kanadyjskiej dyplomacji weźmie udział również w tym wydarzeniu. Będzie to okazja do dalszego umacniania relacji z partnerami w regionie oraz prezentacji kanadyjskiego podejścia do kluczowych kwestii bezpieczeństwa i współpracy międzynarodowej.

Od objęcia władzy Mark Carney skupiał się przede wszystkim na odbudowie relacji z Europą oraz wzmacnianiu potencjału obronnego Kanady. Jego rząd podpisał m.in. umowę z Australią na budowę systemu radarowego dla Arktyki. Jednocześnie kontynuuje działania rozpoczęte przez poprzedni gabinet Justina Trudeau, który w 2022 roku przyjął strategię wobec Indo-Pacyfiku, opartą na dywersyfikacji handlu oraz wzmacnianiu sojuszy obronnych.

Zgodnie z niedawnym raportem Global Affairs Canada, od momentu wdrożenia strategii do państw regionu skierowano ponad 70 nowych dyplomatów. To jeden z elementów szerszej polityki, która ma uczynić Kanadę bardziej aktywnym i wiarygodnym partnerem w tej części świata.

Kai Ostwald, politolog z Uniwersytetu Kolumbii Brytyjskiej, zauważył w niedawnej analizie dla Asia Pacific Foundation, iż Kanada skutecznie buduje swoją markę w Azji Południowo-Wschodniej. Dzieje się tak dzięki licznym wizytom wysokiego szczebla, ale również delegacjom edukacyjnym i handlowym. Ostwald podkreśla, iż w obliczu wycofania się USA z wielu inicjatyw multilateralnych za czasów prezydentury Donalda Trumpa, wiele państw regionu zaczęło dostrzegać w Kanadzie wartościowego partnera.

„Nawet jeżeli Kanada nie pozostało gotowa, by jasno wskazać strategiczną wizję dla regionu, to wiele państw i tak chce ją mieć przy stole – jako rozmówcę, doradcę i partnera” – pisze Ostwald. Jego zdaniem Kanada może skorzystać z tego, iż jest postrzegana jako średnie mocarstwo, które nigdy nie było kolonialnym agresorem. najważniejsze jednak będzie wypracowanie wyważonej polityki wobec Chin – ostrożnej, ale nie antagonistycznej.

Na podst. Canadian Press

Idź do oryginalnego materiału