Pierwszą informację na ten temat przekazał w czwartek Bloomberg. Jak podał, w liście wysłanym do premiera, prezydent miał napisać, iż władze powinny zapewnić niezakłócony pobyt Benjamina Netanjahu w Polsce, powołując się na absolutnie wyjątkowe okoliczności tego wydarzenia.
Prezydent zamieścił też informację o tym, iż państwo polskie konsekwentnie realizuje misję ochrony prawdy i pamięci o Holokauście. Jak czytamy, misja ta obejmuje stwarzanie warunków, aby szczególnie w tym miejscu i w tym szczególnym momencie, jakim jest Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu każdy mógł poznać dowody tej zbrodni, a każdy Żyd mógł uczcić pamięć ponad 6 milionów swoich pomordowanych rodaków.
W czwartek informację tę potwierdziła szefowa Kancelarii Prezydenta, Małgorzata Paprocka. Jak stwierdziła, każda osoba z Izraela, w tym przedstawiciel jego władz, powinna mieć możliwość – jeżeli wyrazi taką wolę – wzięcia udziału w tym wyjątkowym wydarzeniu.
Nakaz aresztowania Netanjahu
Obchody rocznicy wyzwolenia nazistowskiego obozu zagłady zaplanowane są na 27 stycznia. Rzecznik Netanjahu poinformował w poniedziałek, iż premier nie otrzymał żadnego zaproszenia. W ubiegłym miesiącu media donosiły, iż Netanjahu unika udziału w obchodach 80. rocznicy wyzwolenia Auschwitz, obawiając się, iż może zostać aresztowany.
Przypomnijmy, iż 1 listopada Międzynarodowy Trybunał Karny (MTK) w Hadze wydał nakaz aresztowania Benjamina Netanjahu. Jest on oskarżany o zbrodnie wojenne oraz zbrodnie przeciwko ludności palestyńskiej w Strefie Gazy. Izba Przygotowawcza MTK uznała, iż istnieją uzasadnione podstawy by sądzić, iż Netanjahu świadomie pozbawił ludność Strefy Gazy środków niezbędnych do przetrwania, w tym żywności, wody, leków i materiałów medycznych, a także paliwa i energii elektrycznej – napisano w decyzji podjętej przez trzech sędziów MTK.
Jak informuje Bloomberg, prośba Dudy postawiła polski rząd w trudnej sytuacji. Jako sygnatariusz traktatu ustanawiającego MTK, Polska jest zobowiązana do przestrzegania jego orzeczeń, co oznacza także gotowość do pociągania do odpowiedzialności osób oskarżonych o zbrodnie.