Amazoński wirus Oropouche dotarł do Europy: Zagrożenie epidemiologiczne na horyzoncie

4 miesięcy temu
Zdjęcie: amazonski-wirus-oropouche-dotarl-do-europy:-zagrozenie-epidemiologiczne-na-horyzoncie


Europa stanęła w obliczu nowego zagrożenia epidemiologicznego. W czerwcu i lipcu bieżącego roku odnotowano 19 przypadków zakażenia wirusem Oropouche (OROV) na terenie Unii Europejskiej. Jest to pierwszy raz, gdy wirus ten, który do tej pory rozprzestrzeniał się głównie w krajach Ameryki Południowej, Środkowej oraz na Karaibach, dotarł do Europy.

Oropouche – czym jest nowy wirus?

Wirus Oropouche należy do rodziny Bunyaviridae, a jego głównym wektorem są owady, przede wszystkim komary z gatunku Culicoides paraensis. Wirus ten po raz pierwszy został zidentyfikowany w 1955 roku w Brazylii, gdzie wywołał lokalne epidemie. Od tego czasu odnotowano setki tysięcy przypadków, głównie w Ameryce Południowej. Oropouche jest odpowiedzialny za wywoływanie gorączki Oropouche, która objawia się m.in. gorączką, bólami głowy, mięśni, stawów, a także wysypką.

Pierwsze przypadki w Europie

W ubiegłym tygodniu Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC), niezależna agencja Unii Europejskiej zajmująca się badaniem chorób zakaźnych, opublikowało raport, w którym poinformowano o wykryciu przypadków zakażenia wirusem Oropouche w trzech krajach Unii Europejskiej. Zidentyfikowano łącznie 19 przypadków: dwanaście w Hiszpanii, pięć we Włoszech oraz dwa w Niemczech. Co istotne, wszyscy zakażeni pacjenci wcześniej podróżowali do krajów, gdzie wirus jest endemiczny – Kubę lub Brazylię.

Zagrożenie epidemiologiczne dla Europy

Dotarcie wirusa Oropouche do Europy jest niepokojącym sygnałem, który może sugerować potencjalne ryzyko rozprzestrzenienia się choroby na większą skalę. Chociaż obecne przypadki są związane z podróżami, istnieje obawa, iż wirus może przenosić się lokalnie, zwłaszcza w obszarach, gdzie występują odpowiednie wektory – czyli komary mogące przenosić wirusa na ludzi.

ECDC podkreśla, iż konieczne jest zwiększenie świadomości wśród lekarzy i personelu medycznego w całej Unii Europejskiej, aby gwałtownie i skutecznie diagnozować przypadki gorączki Oropouche. W przypadku podejrzenia zakażenia, niezbędne jest natychmiastowe zgłoszenie takiego przypadku do odpowiednich służb zdrowia publicznego w celu monitorowania sytuacji i zapobiegania potencjalnym epidemiom.

Wnioski i rekomendacje

W świetle pojawienia się wirusa Oropouche w Europie, istotne jest, aby podróżujący do państw endemicznych, takich jak Kuba i Brazylia, zachowywali szczególną ostrożność. Zaleca się stosowanie środków ochrony przed ukąszeniami komarów, takich jak repelenty, noszenie długich ubrań oraz unikanie obszarów, gdzie komary są szczególnie aktywne.

Daniel Głogowski

Ekspert w swojej dziedzinie – Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

More here:
Amazoński wirus Oropouche dotarł do Europy: Zagrożenie epidemiologiczne na horyzoncie

Idź do oryginalnego materiału