Aleksander Miszalski kandydatem Platformy Obywatelskiej na prezydenta Krakowa

ikc.pl 1 rok temu
Zdjęcie: Aleksander Miszalski kandydatem Platformy Obywatelskiej na prezydenta Krakowa


Ilustrowany Kurier Codzienny IKC

Poseł Aleksander Miszalski będzie kandydatem na prezydenta Krakowa. O jego starcie w przyszłorocznych wyborach samorządowych nieoficjalnie wiadomo od wielu miesięcy. W sobotę, 18 listopada 2023, dostał oficjalną rekomendację krakowskiej Platformy Obywatelskiej.

„Rada Powiatu Platforma Obywatelska Kraków zatwierdziła moją kandydaturę na prezydenta Krakowa. Bardzo za to dziękuję! To ogromny zaszczyt, ale także wyzwanie. Jestem pewien, iż wspólnie mu podołamy” – poinformował w na swoim Facebooku poseł Miszalski. Na sobotniej konferencji zaznaczył, iż jego start w wyborach na prezydenta Krakowa jest uzgodniony z Donaldem Tuskiem.

– Kraków to miasto, w którym się urodziłem, wychowałem, tutaj prowadzę swoją działalność społeczną, byłem członkiem Rady Dzielnicy i Rady Miasta. Widzę jak w ostatnich latach Kraków się zmienia, wydarzyło się sporo dobrego. Jednak są też problemy, które trzeba rozwiązać. Potrzeba nowego impulsu do rozwoju, lepszego dialogu z mieszkańcami i organizacjami pozarządowymi. Musimy przyspieszyć inwestycje transportowe, szczególnie w szybki transport szynowy. Należy wypracować nowe rozwiązania w kwestii ochrony terenów zielonych, których coraz bardziej brakuje. Jednocześnie musimy mieć odpowiedź na problem z dostępnością mieszkań dla młodych osób – podkreśla kandydat PO na prezydenta Krakowa.

Aleksander Miszalski ma 43 lata. Urodził się w Krakowie, ukończył II Liceum Ogólnokształcące i studia na trzech krakowskich uczelniach: Uniwersytecie Ekonomicznym (stosunki międzynarodowe), Uniwersytecie Jagiellońskim (socjologia) i Akademii Wychowania Fizycznego (turystyka i rekreacja). Prowadził własną działalność gospodarczą w branży turystycznej.

Członkiem Platformy Obywatelskiej jest od 2009 roku. Po roku był już członkiem zarządu PO w Krakowie, w 2016 roku został przewodniczącym zarządu w Krakowie, rok później w Małopolsce.

Działalność w sferze publicznej zaczynał w 2011 roku od Rady Dzielnicy I Stare Miasto. W 2014 i 2018 roku w wyborach samorządowych zdobywał mandat radnego miejskiego. W 2019 roku dostał się do Sejmu, teraz uzyskał reelekcję. W wyborach parlamentarnych początkowo typowany był na lidera krakowskiej listy Koalicji Obywatelskiej, ale ostatecznie musiał ustąpić miejsca Bartłomiejowi Sienkiewiczowi. Z drugiej pozycji na liście KO zdobył 29 414 głosów.

Kto jeszcze chce kandydować?

Jako pierwszy start w wyborach na prezydenta Krakowa zadeklarował dość niespodziewanie prof. Stanisław Mazur, rektor Uniwersytetu Ekonomicznego. Najpierw był apel podpisany przez kilkadziesiąt osób, a potem rektor UEK oznajmił na Facebooku, iż jest gotowy do startu w przyszłorocznych wyborach.

Drugim oficjalnym kandydatem jest poseł Aleksander Miszalski.

Jako pewny kandydat wskazywany jest radny Łukasz Gibała, który jednak do tej pory nie ogłosił swoich planów w tym zakresie. Łukasz Gibała już dwukrotnie ubiegał się o prezydenturę i dwukrotnie z trzecim wynikiem odpadał w pierwszej turze. Publikowane do tej pory sondaże wskazują lidera Krakowa dla Mieszkańców jako faworyta wyścigu do prezydenckiego gabinetu w magistracie.

W poniedziałek, 20 listopada, obecny prezydent Jacek Majchrowski ma ogłosić, czy będzie ubiegał się o reelekcję. Od jakiegoś czasu pojawiają się spekulacje, iż tym razem prof. Majchrowski nie zdecyduje się na start.

Swojego kandydata (lub kandydatkę) na pewno będzie mieć Prawo i Sprawiedliwość. W tym przypadku wymieniania jest Małgorzata Wassermann, która pięć lat temu rywalizowała z Jackiem Majchrowskim w drugiej turze i z nim przegrała. Nie ma pewności, iż po raz drugi zdecyduje sie na start. Jako potencjalny kandydat PiS wymieniany jest także wiceprzewodniczący Rady Miasta Krakowa Michał Drewnicki.

Swojego kandydata może mieć też Trzecia Droga. Może, bo jeżeli wystartuje Jacek Majchrowski, lider ludowców Władysław Kosiniak-Kamysz na pewno nie wystawi przeciwko niemu konkurenta. jeżeli jednak Trzecia Droga będzie mieć kandydata na prezydenta miasta, może nim być któryś z posłów – albo Ireneusz Raś, albo Rafał Komarewicz, który do niedawna był przewodniczącym Rady Miasta Krakowa.

(AI GEG)

Idź do oryginalnego materiału