Aktywa Donalda Trumpa mogą zostać przejęte, jeżeli nie będzie on w stanie spłacić długów wynikających z oszustw

biegowelove.pl 4 miesięcy temu

Donaldowi Trumpowi może grozić utrata części cennego majątku, jeżeli nie będzie w stanie zapłacić ogromnej grzywny nałożonej w Nowym Jorku za oszustwo cywilne.

Wraz z odsetkami jest winien stanowi Nowy Jork około 732 milionów dolarów nowozelandzkich, a kwota ta rośnie o 141 177 dolarów nowojorskich każdego dnia, dopóki były prezydent USA nie spłaci długu.

Prokurator generalna Nowego Jorku Letitia James powiedziała ABC News, iż będzie starała się przejąć część majątku byłego prezydenta, jeżeli nie będzie on w stanie pokryć rachunku wynikającego z orzeczenia sędziego Arthura Engorona.

Engoron doszedł do wniosku, iż Trump przez lata kłamał na temat swojego bogactwa, budując imperium nieruchomości, które wyniosło go do sławy i do Białego Domu. Trump zaprzecza jakimkolwiek nadużyciom i zapowiedział apelację.

„Jeśli nie będzie miał pieniędzy na zapłacenie wyroku, będziemy szukać mechanizmów umożliwiających wykonanie wyroku w sądzie i poprosimy sędziego o zajęcie jego majątku” – powiedział Demokrata James w wywiadzie dla Aarona Katerskiego z ABC .

Zdolność Trumpa do spłaty rosnących długów prawnych staje się coraz bardziej niepewna po kolejnych porażkach na sali sądowej.

W styczniu ława przysięgłych nakazała mu zapłacić 134 miliony dolarów nowozelandzkich za zniesławienie pisarza E. Jeana Carrolla.

W zeszłym roku Trump twierdził, iż ma około 645 mln dolarów nowozelandzkich w gotówce – rezerwy, które zostaną pochłonięte przez sankcje sądowe.

Pozostała część jego majątku, który według niego wynosi kilka miliardów dolarów, jest powiązana z polami golfowymi, drapaczami chmur i innymi nieruchomościami, a także inwestycjami i innymi udziałami.

Ale nie spodziewaj się, iż James od razu spróbuje odebrać klucze do Trump Tower lub Mar-a-Lago.

Prokurator Generalna Nowego Jorku Letitia James. (Źródło: Associated Press)

Obiecany apel Trumpa prawdopodobnie wstrzymałby zbiórkę na czas trwania procesu.

Zajęcie mienia jest powszechną taktyką prawną, gdy oskarżony nie ma dostępu do wystarczającej ilości gotówki, aby zapłacić grzywnę cywilną.

Trump może uniknąć utraty majątku w celu przepadku, jeżeli będzie miał wystarczającą ilość gotówki – lub będzie w stanie uwolnić wystarczającą ilość gotówki – aby zapłacić grzywnę i zwiększone odsetki.

Nie jest jasne, ile posiada, ponieważ większość informacji na temat finansów Trumpa pochodzi od samego Trumpa poprzez jego ujawnienia rządowe i roczne sprawozdania finansowe, które Engoron uznał za fałszywe.

A ponieważ Trump obiecał złożyć apelację, jest mało prawdopodobne, iż przez jakiś czas będzie musiał płacić grzywnę lub grozić mu konfiskata części jego majątku. jeżeli wygra, być może nie będzie musiał nic płacić.

Zgodnie z prawem stanowym Trump otrzyma automatyczny pobyt, jeżeli przedstawi pieniądze, majątek lub kaucję pokrywającą kwotę, którą jest winien. Zawieszenie jest mechanizmem prawnym mającym na celu wstrzymanie wykonania orzeczenia sądu na czas trwania procedury odwoławczej.

Prawnicy Trumpa mogliby także zwrócić się do sądu apelacyjnego o zezwolenie na pobyt bez zwolnienia za kaucją lub o niższą kwotę kaucji.

Zapowiedź Trumpa, iż ​​złoży apelację, podkreśla, iż ​​batalia prawna dotycząca jego praktyk biznesowych będzie trwała aż do połowy prawyborów prezydenckich, kiedy będzie on próbował zapewnić sobie nominację Republikanów w dążeniu do odzyskania Białego Domu.

Apelacja prawdopodobnie zbiegnie się z jego procesem karnym, który odbędzie się w przyszłym miesiącu w Nowym Jorku w sprawie „tajne pieniądze” i będzie to pierwsza z jego czterech spraw karnych, które trafią do sądu.

Idź do oryginalnego materiału