AKTUALIZACJA: Poznań obchodzi rocznicę strajku pracowników – sekcja angielska

humanmag.pl 2 dni temu

Piątkowe obchody obejmowały złożenie wieńców i przemówienia pod pomnikami i pomnikami upamiętniającymi tych, którzy stracili życie w brutalnych represjach 68 lat temu.

Minister spraw wewnętrznych Polski Tomasz Siemoniak przemawia podczas ceremonii ku czci poległych w czasie prześladowań w czasach komunizmu. Fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk

28 czerwca 1956 r. robotnicy Zakładów Inżynieryjnych Cegielskiego w Poznaniu rozpoczęli strajk i maszerowali ulicami w proteście przeciwko odmowie zmniejszenia przez władze wymiaru pracy i podwyższenia płac.

W czerwcu 1956 roku Poznań obchodził swoje 68. urodziny#PAPinformacja https://t.co/M14xrboPXh

– PAP (@PAPinformacje) 28 czerwca 2024 r

Marsz przerodził się w ogromną demonstrację z udziałem mieszkańców miasta, w której wzięło udział około 100 000 osób.

#OTD W 1956 roku w Poznaniu miały miejsce masowe protesty robotnicze, domagające się lepszych warunków pracy oraz reform gospodarczych i politycznych. Komuniści odpowiedzieli przemocą, zabijając 49 osób i raniąc wiele innych.

Było to pierwsze większe powstanie przeciwko reżimowi komunistycznemu. pic.twitter.com/zaJNkDZmZX

— Instytut Pamięci Narodowej (@ipngovpl_eng) 28 czerwca 2024 r

Podczas starć, które trwały dwa dni, policja i wojsko otworzyły ogień, zabijając co najmniej 58 osób i raniąc ponad 240 cywilów. Jak podaje PAP, kilkaset osób zostało rannych, a około 700 aresztowano.

realizowane są obchody 6⃣8⃣. Rocznica Poznania w czerwcu 1956 r. z udziałem szefa #Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji @TomaszSiemoniak. #czerwiec56 #PoznańskiCzerwiec pic.twitter.com/suX1AWah1T

— Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji (@MSWiA_GOV_PL) 28 czerwca 2024 r

Powstanie Poznańskie 1956 r. było początkiem długiej fali polskich strajków robotniczych, na którą składały się m.in. protesty na wybrzeżu Bałtyku w grudniu 1970 r. i powstanie ruchu „Solidarność” w 1980 r.

(gs)

Źródło: IAR, PAPKA

Idź do oryginalnego materiału