Akcja Czysta Wisła 2025: tysiące wolontariuszy ruszają na pomoc rzekom

6 godzin temu

Już po raz trzeci startuje Akcja Czysta Wisła, jedna z największych inicjatyw sprzątania rzek w Polsce. Od 1 sierpnia do 30 września tysiące wolontariuszy ponownie ruszą, by oczyścić brzegi Wisły i jej dopływów z plastikowych i szklanych odpadów. Celem tegorocznej edycji jest nie tylko porządkowanie terenów nadrzecznych, ale przede wszystkim edukacja i promowanie działań ograniczających zużycie plastiku.

Plastik zatruwa rzeki i Bałtyk

– 80 procent zanieczyszczenia mórz to śmieci spływające rzekami. Ze względu na brak w Polsce systemu kaucyjnego na opakowania napojowe, to właśnie one wciąż stanowią ogromną ilość odpadów zatruwających rzeki i Bałtyk – alarmuje Dominik Dobrowolski, pomysłodawca i główny organizator Akcji Czysta Wisła. – Plastikowe śmieci w wodzie rozpadają się na niewidoczny mikroplastik, który nigdy nie znika ze środowiska i zabija życie w wodzie. Produkcja plastiku przyczynia się również do zmian klimatycznych, ponieważ opiera się na wydobyciu i przetwarzaniu ropy naftowej – dodaje.

Tegoroczna akcja obejmie całą długość Wisły – od Baraniej Góry, przez Kraków, Sandomierz, Warszawę, Włocławek, Toruń, Bydgoszcz, Grudziądz, aż po Gdańsk i ujście do Morza Bałtyckiego. Wolontariusze będą sprzątać także dopływy Wisły.

Wisła zanieczyszczona odpadami opakowaniowymi

Jak wskazują organizatorzy, aż 50 procent śmieci nad Wisłą to plastik, a kolejne 30 procent stanowią jednorazowe opakowania szklane – głównie po alkoholu – oraz aluminiowe puszki. Sytuację pogarsza utrzymujący się niski poziom wody, który obnaża zalegające w korytach rzek odpady.

System kaucyjny szansą na zmianę

Już od października sytuacja może się poprawić. W życie wchodzą przepisy dotyczące systemu kaucyjnego, za pomocą którego sklepy będą zobowiązane do przyjmowania i zwracania kaucji za puszki aluminiowe, plastikowe butelki oraz szklane butelki wielokrotnego użytku.

– Warto pamiętać, iż 80 procent zanieczyszczenia Bałtyku pochodzi z lądu i trafia tam właśnie rzekami. Dlatego tak ważne jest rozwijanie skutecznej gospodarki odpadami na lądzie, zwiększanie poziomu selektywnej zbiórki i recyklingu oraz edukacja ekologiczna – podkreśla Dominik Dobrowolski.

Dołącz do sprzątania Wisły

Organizatorzy zachęcają wszystkich do udziału. Do akcji może dołączyć każdy – wystarczy zebrać rodzinę, znajomych, wybrać miejsce i czas sprzątania oraz skontaktować się z regionalnym koordynatorem. Można także przyłączyć się do działań organizowanych przez innych uczestników.

Osoby zainteresowane zorganizowaniem własnej akcji lokalnej mogą skontaktować się z Dominikiem Dobrowolskim: [email protected], tel. 697 092 978.

Edukacja i kooperacja na rzecz rzek

Akcja Czysta Wisła jest częścią kampanii edukacyjnej #mniejplastiku, organizowanej od sześciu lat wspólnie przez bank Credit Agricole, spółkę EFL oraz Dominika Dobrowolskiego. Tegoroczna edycja odbywa się pod patronatem Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Wód Polskich, marszałków nadwiślańskich województw oraz lokalnych samorządów – burmistrzów i wójtów gmin leżących wzdłuż Wisły.

Dzięki zaangażowaniu tysięcy osób i rozwijającemu się systemowi kaucyjnemu, Akcja Czysta Wisła 2025 ma szansę przynieść realne zmiany w walce z zanieczyszczeniem rzek i mórz oraz w edukacji ekologicznej Polaków.

Źródło: Credit Agicole

Idź do oryginalnego materiału