Akademia Wodorowa ORLEN – kształcenie liderów transformacji energetycznej
ORLEN rozpoczął trzecią edycję Akademii Wodorowej – programu edukacyjnego skierowanego do studentów i absolwentów kierunków związanych z energetyką, ekonomią i elektroenergetyką. W tegorocznej edycji uczestniczy 30 osób z uczelni w Polsce i Wielkiej Brytanii, w tym z:
- Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie,
- Uniwersytetu Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Warszawie,
- Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu,
- Politechnik: Warszawskiej, Wrocławskiej, Koszalińskiej i Gdańskiej,
- Uniwersytetu w Warwick w Wielkiej Brytanii.
Uczestnicy reprezentują kierunki studiów istotne dla transformacji energetycznej, w tym energetykę wodorową.
– Wodór będzie pełnił kluczową rolę w transformacji energetycznej, a to wymaga dobrego przygotowania nie tylko w zakresie odpowiedniej infrastruktury produkcyjnej, ale również wykwalifikowanych kadr wspierających dalszy rozwój tej dziedziny. Stąd pomysł Akademii Wodorowej, która dzięki współpracy z partnerami stała się ważnym elementem kształcenia młodych talentów, tym bardziej, iż część ze słuchaczy będzie mogła kontynuować rozpoczętą ścieżkę w ramach płatnego stażu. Czekają nas intensywne cztery miesiące, dwie ostatnie edycje Akademii to ponad 200 godzin wykładów, 120 zaangażowanych ekspertów i naukowców oraz liczne wyjazdy studyjne. Gratuluję nowym uczestnikom i liczę na to, iż dobrze wykorzystacie ten czas – mówi Marcin Wasilewski, Członek Zarządu ds. Technologii ORLEN.
Praktyczne podejście i szeroki zakres zajęć
Program III edycji Akademii Wodorowej obejmuje 9 weekendowych zjazdów zorganizowanych w siedzibach ORLEN oraz u partnerów projektu. Uczestnicy będą zdobywać wiedzę teoretyczną i praktyczną w kilku lokalizacjach:
- ORLEN w Płocku i we Włocławku,
- Politechnice Gdańskiej,
- Emerson w Warszawie,
- Toyota w Wałbrzychu,
- PESA w Bydgoszczy.
Podczas zajęć studenci wezmą udział w wykładach prowadzonych przez naukowców i ekspertów branżowych oraz zobaczą z bliska działanie instalacji związanych z produkcją i wykorzystaniem wodoru.
Wodór kluczowym elementem Strategii ORLEN
Rozwój infrastruktury wodorowej to jeden z filarów Strategii Wodorowej Grupy ORLEN. Koncern intensywnie inwestuje w stacje tankowania wodoru w Polsce i za granicą. W ramach projektu Clean Cities – Hydrogen mobility in Poland, dofinansowanego z unijnego instrumentu Connecting Europe Facility (CEF), ORLEN uruchomił w 2024 roku:
- ogólnodostępną i całodobową stację wodorową w Poznaniu (czerwiec 2024),
- stację tankowania wodoru w Katowicach (grudzień 2024).
Jeszcze w I kwartale 2025 roku planowane jest otwarcie kolejnej stacji w Wałbrzychu, której budowę wspiera Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW). Dodatkowo koncern posiada dwie ogólnodostępne stacje wodorowe na terenie Czech.
Ambitne plany do 2030 roku – ponad 100 stacji wodorowych
ORLEN stawia sobie za cel budowę ponad 100 stacji tankowania wodoru do 2030 roku. Infrastruktura ta będzie obsługiwać:
- transport indywidualny,
- komunikację publiczną,
- transport cargo drogowy i kolejowy.
Aby zapewnić zrównoważone dostawy, wodór będzie produkowany w hubach zasilanych odnawialnymi źródłami energii (OZE) oraz innowacyjnych instalacjach przetwarzających odpady komunalne na zero- i niskoemisyjny wodór.
ORLEN w perspektywie 2035 roku – rosnące zapotrzebowanie na wodór
Zgodnie z nową Strategią ORLEN ogłoszoną w styczniu, koncern planuje do 2035 roku zużywać rocznie około 350 tysięcy ton odnawialnego i niskoemisyjnego wodoru oraz jego pochodnych. Zapotrzebowanie to będzie pokrywane zarówno z własnej produkcji, jak i importu, co pozwoli ORLEN odgrywać kluczową rolę w europejskim rynku wodoru.