Naukowcy z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, we współpracy z firmami ZEPAK i PAK Serwis, opracowali pierwszy w Polsce prototyp domu, który można zasilać wyłącznie energią elektryczną pochodzącą z instalacji fotowoltaicznej oraz wodoru. Ten innowacyjny projekt stanowi odpowiedź na wyzwania związane z magazynowaniem energii odnawialnej w perspektywie długoterminowej.
Interdyscyplinarny zespół kierowany przez prof. Magdalenę Dudek z Wydziału Energetyki i Paliw AGH stworzył laboratorium wyposażone w zintegrowany system wytwarzania i magazynowania energii elektrycznej. Prototyp nazwany DOM H2 został zainstalowany na mobilnym, zmodyfikowanym kontenerze morskim i wyposażony w panele fotowoltaiczne o mocy 6,4 kWp. Jest to moc wystarczająca do pokrycia zapotrzebowania energetycznego przeciętnego gospodarstwa domowego.
System funkcjonuje w sposób autonomiczny – nadwyżki energii elektrycznej pochodzącej z paneli fotowoltaicznych są wykorzystywane do produkcji wodoru w elektrolizerze, który następnie jest magazynowany w zbiornikach. W okresach jesienno-zimowych, kiedy produkcja energii z fotowoltaiki jest ograniczona, zgromadzony wodór zasila ogniwa paliwowe wytwarzające energię elektryczną i ciepło, z wodą jako jedynym produktem ubocznym.
„W ostatnich 10 latach ze względu na wprowadzenie coraz ostrzejszych regulacji prawnych mających na celu zmniejszenie energochłonności budynków obserwujemy zmniejszenie używania paliw kopalnych na rzecz ekologicznych rozwiązań. Dodatkowo wzrost świadomości ekologicznej w społeczeństwie oraz upowszechnienie się nowych technologii skutkuje wzrostem wykorzystania odnawialnych źródeł energii do wytwarzania elektryczności i ciepła. Idąc tym tropem proponujemy co prawda nie nowe, ale w naszym kraju całkowicie jeszcze niewykorzystywane, oparcie zasilania energetycznego na wodorze” – podkreśla prof. Magdalena Dudek.
DOM H2 miał swoją premierę na międzynarodowych targach Net Zero Energy & H2POLAND 2025 w Poznaniu. w tej chwili instalacja pełni funkcję demonstracyjno-badawczą i znajduje się na terenie ZEPAK SA w Koninie.
„Wodór to nośnik przyszłości. Może zapewniać nie tylko magazynowanie energii, ale również niezależność energetyczną na poziomie pojedynczego gospodarstwa domowego czy całych społeczności. To szczególnie ważne w kontekście bezpieczeństwa energetycznego” – zaznacza prof. Dudek.
Warto podkreślić, iż podobne rozwiązania są już stosowane w innych krajach, takich jak Niemcy, Włochy czy Australia, gdzie budynki, domy jednorodzinne i schroniska górskie coraz częściej korzystają z wodoru jako sezonowego magazynu energii. Technologia wodorowa stanowi najważniejszy element transformacji energetycznej, umożliwiając efektywne długoterminowe magazynowanie nadwyżek energii z niestabilnych źródeł odnawialnych. Jest to szczególnie istotne w kontekście rosnących wymagań dotyczących redukcji emisji CO2 oraz dążenia do pełnej dekarbonizacji sektora energetycznego i budownictwa do 2050 roku. Rozwiązania opracowane przez naukowców z AGH mogą również znaleźć zastosowanie w infrastrukturze mobilnej, takich jak przewoźne hotele, zasilanie imprez masowych czy działania służb ratunkowych w sytuacjach kryzysowych.
Źródło: AGH