Agerpres: Bośnia i Hercegowina – 30. rocznica ludobójstwa w Srebrenicy uczczona w Brukseli i Berlinie

5 dni temu

Najwyżsi urzędnicy Unii Europejskiej upamiętnili w piątek masakrę w Srebrenicy, w której w 1995 roku podczas wojny w Bośni zginęło około 8000 bośniackich muzułmanów

Tysiące ludzi z Bośni i całego świata zebrało się w Srebrenicy, aby uczcić 30. rocznicę masakry ponad 8000 bośniackich muzułmańskich chłopców i mężczyzn w 1995 roku.

W przeddzień rocznicy otwarto wystawę prezentującą osobiste przedmioty należące do ofiar, które przez lata znajdowano w masowych grobach. A w piątek zostało pochowanych siedem nowo zidentyfikowanych ofiar masakry, w tym dwóch 19-letnich mężczyzn, w zbiorowym pogrzebie na cmentarzu w pobliżu Srebrenicy, obok ponad 6000 ofiar już tam pochowanych. Takie pogrzeby realizowane są co roku dla ofiar, które wciąż są wydobywane z dziesiątków masowych grobów w całym mieście.

„Zdecydowanie odrzucamy i potępiamy wszelkie zaprzeczanie, zniekształcanie lub minimalizowanie ludobójstwa w Srebrenicy, a także gloryfikowanie zbrodniarzy wojennych”, powiedziała przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

W Berlinie obchody 30. rocznicy ludobójstwa w Srebrenicy w niemieckim parlamencie zostały w piątek przyćmione przez kontrowersyjne komentarze ze strony skrajnie prawicowej partii Alternatywa dla Niemiec (AfD).

Członek AfD Martin Sichert stwierdził, iż „Srebrenica ostrzega nas, abyśmy skończyli z wielokulturowością, zanim będzie za późno”. W odpowiedzi niemiecki minister spraw zagranicznych Johann Wadephul zabrał głos w nieplanowanym przemówieniu, podkreślając, iż rząd „oczywiście” uznaje i potępia ludobójstwo.

Przemawiając z Belgradu, prezydent Serbii Aleksandar Vucic przekazał w piątek kondolencje rodzinom bośniackich ofiar Srebrenicy w imieniu obywateli Serbii i wyraził nadzieję, iż taka zbrodnia nigdy się nie powtórzy.

“Dziś mija trzydziesta rocznica straszliwej zbrodni w Srebrenicy. Nie możemy zmienić przeszłości, ale musimy zmieniać przyszłość. Po raz kolejny, w imieniu obywateli Serbii, składam kondolencje rodzinom bośniackich ofiar, ufając, iż podobna zbrodnia nigdy się nie powtórzy”, napisał Vucic w poście na X.

Jednak zarówno bośniaccy Serbowie, jak i sąsiednia Serbia, pomimo orzeczeń dwóch trybunałów ONZ, odmawiają przyznania, iż masakra w Srebrenicy była ludobójstwem.

Źródło: Agerpres / PBS News

Opracowanie BIS — Biuletyn Informacyjny Studium

Idź do oryginalnego materiału