Afera warszawskiej loży Odd Fellows „Ogniwo” 1937/1938

wolnomularstwo.pl 2 dni temu

Instytut Pamięci Narodowej, 17 czerwca.2025

Na czym polegała działalność stołecznej loży The Independent Order of Odd Fellows „Ogniwo”? W jaki sposób ona funkcjonowała? Czego dotyczyła sprawa adwokata Jakuba Muszkata? Czy była jednym z przejawów kampanii antymasońskiej?

Na te i wiele innych możłiwych pytań odpowiedział wykład online dr. Tomasza Kroka pt. Afera warszawskiej loży Odd Fellows „Ogniwo” 1937/1938 w ramach cyklu „Warszawskie wędrówki z historią”.

Premiera odbyła się 17 czerwca 2025 r. o godz. 17.00

Wystąpienie było poświęcone analizie działalności stołecznej loży The Independent Order of Odd Fellows „Ogniwo” w Polsce międzywojennej, ze szczególnym uwzględnieniem sprawy jej członka – adwokata Jakuba Muszkata. Na podstawie dokumentacji lożowej, materiałów policyjnych, literatury przedmiotu i ówczesnej prasy przedstawiony został profil Odd Fellows jako organizacji parawolnomularskiej funkcjonującej w przestrzeni stowarzyszeń dyskretnych II Rzeczypospolitej. Celem wystąpienia było umiejscowienie Zakonu w szerszym pejzażu społeczno-politycznym epoki oraz ukazanie dynamiki jego funkcjonowania. Wątek procesu Muszkata posłużył także do zarysowania mechanizmów, w jakie wpisywała się ówczesna kampania antymasońska, prowadząca ostatecznie do delegalizacji ruchów wolnomularskich i paramasońskich w 1938 roku.

Cykl „Warszawskie wędrówki z historią” organizowany jest przez Oddział IPN w Warszawie w Izbie Pamięci przy ul. Strzeleckiej 8.


Kolejne odcinki w każdy trzeci wtorek miesiąca o godz. 17.00 na IPNtv.
Następny wykład odbędzie się 16 września 2025 r.

Idź do oryginalnego materiału