Kluczem do braku weryfikacji kadr w służbach specjalnych a co za tym do braku reform i utrzymania się tam układów z czasów Wąsika i Kamińskiego może być afera GetBack.
Jan Piński, redaktor naczelny portalu Wieści24.pl, wskazał na jedną z największych bolączek polskiego systemu służb specjalnych – słabą weryfikację kadr, która sprawia, iż osoby związane z nadużyciami i układami politycznymi prześlizgują się przez sito kontroli i zajmują najważniejsze stanowiska. W jego opinii kluczowym elementem dla rozwiązania tej sytuacji jest afera GetBack, sprawa, która sięga głęboko zarówno w struktury PiS, jak i Platformy Obywatelskiej. Jak twierdzi Piński, to właśnie ten skandal finansowy może pomóc w zrozumieniu mechanizmów wpływających na kadry w służbach i ich obecną słabość w zakresie kontroli wewnętrznej.
Chcesz czytać więcej wewnętrznych informacji ze świata polityki i mediów? Prosimy o obserwowanie naszego profilu na Facebooku oraz na Twitterze. Proszę o lajkowanie i podawanie dalej naszych wpisów - w ten sposób możemy zrobić dla Ciebie więcej. |
Afera GetBack wybuchła w 2018 roku, gdy ujawniono, iż spółka windykacyjna GetBack S.A., działająca na polskim rynku od 2012 roku, dopuściła się gigantycznego oszustwa, które kosztowało polskich inwestorów setki milionów złotych. Spółka sprzedawała swoje obligacje, zachęcając inwestorów obietnicami wysokich zysków, ale niedługo okazało się, iż środki były wykorzystywane w sposób, który miał kilka wspólnego z deklarowanymi celami.
W sprawę, jak sugeruje Piński, miały być zamieszane osoby związane zarówno z PiS, jak i PO, co pokazuje, iż problem weryfikacji kadr i kontroli wewnętrznej może sięgać głębiej niż polityczne podziały. W sprawie afery pojawiają się też nazwiska tak prominentnych osób jak Morawiecki.
W ocenie Pińskiego afera GetBack to sygnał, iż czas na radykalne zmiany w polskich służbach.
Kluczem do rozwiązania słabej weryfikacji kadr w służbach jest afera Getbeck, która łączy PiS i PO. Przy czym @donaldtusk o tym nie wie, ale się dowie niedługo ode mnie i @aw_boles46625
— Jan Piński (@Jan_Pinski) November 2, 2024