Adam Szłapka w programie "Graffiti"

2 tygodni temu

- Czekam tylko na pojawienie się wniosku u marszałka Hołowni. Dokumenty są już przygotowane - poinformował w "Graffiti" minister ds. unii europejskiej Adam Szłapka zapowiadając, iż zrzeknie się immunitetu. - Zrobię to od razu - dodał. Polityk skomentował również start Daniela Obajtka w wyborach do PE oraz orędzie prezydenta Andrzeja Dudy z okazji 20-lecia Polski w UE.

Adam Szłapka skomentował wczorajsze orędzie prezydenta Andrzeja Dudy, w którym mówił o "niepokojących tendencji w UE do federalizacji" - Nam nikt nie odbiera tego, iż naszą ojczyzną jest Polska, a naszymi małymi ojczyznami są Wielkopolska, Warszawa, Gdańsk. To jest wszystko siła naszego poczucia wspólnoty - stwierdził minister.

ZOBACZ: Trójka polskich europosłów broni rezolucji PE ws. zmian w traktatach UE

- To, o czym mówił pan prezydent Duda, to jest propaganda, bo pamiętam jak też mówił o wyimaginowanej wspólnocie. To jest też dezinformacja, bo mówienie o federalizacji czy o zmianach traktatowych dzisiaj, to w ogóle nie ma takiego tematu. Po trzecie, to jest w niezwykle ważnym dla Polaków świecie. Rzucanie takiej fałszywej nuty tylko dlatego, żeby zyskać w kampanii wyborczej - stwierdził.

Jak wyjaśnił, potencjalna zmiana traktatu może odbyć się tylko metodą międzyrządową. - To znaczy, iż każde z 27 państw musi się na to zgodzić, a w niektórych państwach musi się odbyć referendum. Ten temat nie jest jednak dzisiaj na agendzie. Na agendzie są potencjalne zmiany w UE i temat jej rozszerzenia - podkreślił.

20 lat Polski w UE. "Jesteśmy bezpieczniejsi"

Szłapka odniósł się również do słów szefa MSZ, który stwierdził w kontekście Unii, iż "nie da się sprawnie zarządzać tak wielkim organizmem". - To, o czym mówi pan minister Sikorski, dotyczy tylko niektórych ewentualności, o których już teraz jest mowa w traktach np. sankcji. (...) Dlatego w sprawie importu produktów rolnych z Rosji zastosowano cła, bo Węgrzy się nie chcieli na nie zgodzić - wyjaśnił.

ZOBACZ: 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Droga do wspólnoty

Według ministra największą zaletą naszego członkostwa w UE jest to, iż "jesteśmy bezpieczniejsi". - Jako cała Unia jesteśmy silniejsi. Mając wpływ na politykę unijną wpływamy na politykę na świecie. Po drugie otwarcie granic, jednolity rynek europejski. Najłatwiej pokazać fundusze europejskie, rzeczywiście ogromne środki wpłynęły, bo aż 170 miliardów złotych - powiedział.

- Trzeba powiedzieć te dane: Dzięki temu, iż jesteśmy w Unii Europejskiej nasz eksport do UE wzrósł sześciokrotnie, PKB wzrosło 2,5-krotnie - wyliczał minister.

Adam Szłapka o Danielu Obajtku: To, co zrobił, wymaga zasadniczego rozliczenia

Szłapka skomentował również fakt, iż na "jedynce" na listach PiS w województwie podkarpackim znalazł się były prezes Orlenu Daniel Obajtek.

- Nie jestem tym zaskoczony, może zabrzmi to przewrotnie, ale widzę plusy startu Daniela Objatka w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Rozmawiałem na temat fuzji Lotos-Orlen i wielokrotnie próbowałem się dowiedzieć, dlaczego prezes, który podejmuje decyzje w strategicznych dla Polski sprawach, nie poddał się weryfikacji przez ABW tzw. wirówce. To jest bardzo rzetelne sprawdzenie, on się tego bał i wiemy teraz, dlaczego się tego bał - stwierdził nawiązując do toczącego się w tej chwili postępowania prokuratury.

WIDEO: Minister zaskakuje. "Widzę plusy startu Daniela Obajtka w eurowyborach"

- Gdzie jest teraz Daniel Obajtek? Wie pan, czy nie wie pan? Nikt tego nie wie - powiedział do prowadzącego Marcina Kępki. - Najprawdopodobniej nie w Polsce. Najprawdopodobniej boi się, ukrywa. A jak startuje do Parlamentu Europejskiego, będzie się musiał ujawnić. Prędzej czy później na pewno się ujawni i będzie mógł zeznawać w charakterze, o którym mówił pan prokurator krajowy - zauważył polityk.

ZOBACZ: Daniel Obajtek dodał zdjęcie ze stacji Orlenu. "A miało być tak pięknie..."

- To, co zrobił Daniel Obajtek w Polsce wymaga zasadniczego rozliczenia. I to, iż on się nie pojawił w żadnym miejscu publicznym od kilku miesięcy pokazuje, iż ma głębokie przekonanie, iż wiele z tych rzeczy było dalekie od legalności - dodał.

Immunitet Adama Szłapki. "Konsekwencje trzeba ponosić"

Szłapka został również zapytany o kwestię zrzeczenia się immunitetu w związku ze sprawą potrącenia rowerzystki na przejeździe rowerowym w Warszawie. Zapewnił, iż "czeka tylko na pojawienie się wniosku u marszałka Szymona Hołowni".

- Dokumenty są już przygotowane. Gdyby była taka możliwość, iż mogę to zrobić bez wniosku, już dawno bym to zrobił. Zrobię to od razu. Chcę tę sprawę wyjaśnić i chcę się poddać całej procedurze. To, co jest najważniejsze w tej sprawie to, iż na koniec nic się nie stało, wszyscy są cali i zdrowi i nie ma żadnych problemów, ale konsekwencje zawsze trzeba ponosić - powiedział.

ZOBACZ: "Wielu rodziców z chęcią dałoby mu w twarz". Adam Szłapka o słowach Przemysława Czarnka

Minister skomentował również kontrowersje wokół spotu Ministerstwa Rozwoju i Technologii na 20-lecie Polski w UE, na któym znalazła się m.in. nowa warszawska inwestycja - kładka na Pradze-Południe. - Wiele samorządów, instytucji, chce się z tego cieszyć, tak jak potrafi. To, co zwróciło moją uwagę to panorama Warszawy, zdjęcia lewobrzeżnej Warszawy. Warszawa w ciągu 20 lat zmieniła się nie do poznania. To jest naprawdę bogate, silne europejskie miasto, które w moim przekonaniu jest ładniejsze niż te najbardziej popularne - stwierdził.

Pozostałe odcinki "Graffiti" można obejrzeć TUTAJ.

WIDEO: "Graffiti". Adrian Zandberg krytykuje wybór Tuska. "Kojarzyła się z aferą"
Idź do oryginalnego materiału