

Adam Bodnar został zapytany, co doradziłby marszałkowi Sejmu Szymonowi Hołowni po wczorajszym orzeczeniu Sądu Najwyższego. Przypomnijmy, iż we wtorek Sąd Najwyższy w składzie całej Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych stwierdził ważność wyboru Karola Nawrockiego na Prezydenta RP, dokonanego 1 czerwca.
— Na końcu to jest odpowiedzialność polityczno-konstytucyjna ze strony pana marszałka Hołowni. Nie chciałbym wkraczać w taką rolę, żebym mówił, czy narzucał mu jakąkolwiek decyzję — powiedział Adam Bodnar.
— Jakiś czas temu — pytanie, czy teraz — na stole była taka możliwość, żeby wezwać prezydenta do podpisania ustawy incydentalnej, która przerzuca odpowiedzialność na 15 najstarszych stażem sędziów. Prezydent był niestety nieugięty. W wyniku tego mamy sytuację, iż choćby jak dojdzie do tego zaprzysiężenia to będzie ono dotknięte wizją kryzysu legitymizacji władzy prezydenckiej — iż nie wszystko było tak jak trzeba, iż nie jest to wielkie święto — ocenił prokurator generalny.
Prowadzący program Konrad Piasecki zapytał, czy zdaniem Bodnara decyzja o uznaniu ważności wyborów jest błędna. — Wczoraj podczas mojego ostatniego wystąpienia powiedziałem, iż błąd polega na tym, iż to Izba Kontroli Nadzwyczajnej podejmuje tę decyzję — powiedział Bodnar.
Piasecki zapytał, co się będzie działo, o ile okaże się, iż w kilkuset komisjach coś było nie tak. — Myślę, iż w takiej sytuacji to wykaże, iż postępowanie ze strony Izby Kontroli Nadzwyczajnej nie było w pełni rzetelne, iż nie wszystkie protesty wyborcze zostały rozpatrzone tak, jak należy. Z punktu widzenia prokuratorskiego to musi wybrzmieć: to może oznaczać konieczność wszczęcia różnych postępowań w stosunku do osób, które być może zostaną zidentyfikowane jako winne tych naruszeń. Myślę, iż to będzie też duża nauczka na przyszłość — jak o te procedury wyborcze dbać — podkreślił.
Ważność wyborów prezydenckich. Jest decyzja Sądu Najwyższego
Sąd Najwyższy w składzie całej Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych stwierdził ważność wyboru Karola Nawrockiego na Prezydenta RP, dokonanego 1 czerwca tego roku. Podjęta we wtorek wieczorem uchwała SN w tej sprawie została odczytana przez prezesa tej Izby Krzysztofa Wiaka.
Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego podjęła wtorkową uchwałę w składzie wszystkich 18 sędziów. Treść uchwały i uzasadnienie rozstrzygnięcia odczytał prezes Wiak. Zgłoszone zostały trzy zdania odrębne.
Kolejnym krokiem prawnym dotyczącym wyboru Karola Nawrockiego na prezydenta Polski będzie złożenie przez niego przysięgi wobec Zgromadzenia Narodowego. Zwołanie posiedzenia tego organu konstytucyjnego zapowiedział na 6 sierpnia marszałek Sejmu Szymon Hołownia.