Absolutorium i wotum zaufania dla Zarządu Województwa Podkarpackiego

3 miesięcy temu

Absolutorium dla Zarządu Województwa Podkarpackiego oraz wotum zaufania dla zarządu były najważniejszymi elementami czerwcowej sesji Sejmiku Województwa Podkarpackiego.Zanim jednak nastąpiło głosowanie nad nimi, marszałek Władysław Ortyl zaprezentował wykonanie budżetu Województwa Podkarpackiego w 2023 roku a także przedstawił radnym główne punkty Raportu o stanie województwa za rok 2023, a radni wzięli udział w kilkugodzinnej dyskusji nad oboma dokumentami.

Jak podkreślał w swym wystąpieniu marszałek Władysław Ortyl:–Wykonaliśmy budżet na poziomie 100 procent w zakresie dochodów oraz na poziomie ponad 93 procent w zakresie wydatków. W tym wydatki majątkowe czyli przeznaczone na inwestycyjne sięgnęły poziomu 93 procent- prawie 1,3 mld złotych – podkreślał marszałek Władysław Ortyl.

Marszalek przedstawił radnym najważniejsze założenia i wnioski, jakie płyną z liczącego ponad 350 stron raportu o Podkarpaciu. Raport obejmuje podsumowanie działalności zarządu województwa w roku poprzednim, w szczególności realizację polityk, programów i strategii, uchwał sejmiku województwa i budżetu obywatelskiego. Dokument stał się podstawą do debaty wśród radnych.

Raport o stanie województwa, pozwala nam oceniać, iż województwo ma dobre podstawy społeczno-gospodarcze na tle zmieniającej się sytuacji geopolitycznej, które pozwalają zakładać kontynuację dotychczasowej pozytywnej trajektorii rozwoju. Dokument pokazuje ogrom wyzwań, a tym samym pracy wykonanej przez zarząd w 2023 roku. W każdej z prezentowanych w raporcie polityk wojewódzkich zadania były skutecznie realizowane. Tendencje rozwojowe ukazuje fakt, iż w 2022 r. w porównaniu z rokiem 2021 w województwie podkarpackim zanotowano wzrost PKB na 1 mieszkańca. Trajektoria rozwoju gospodarczego województwa podkarpackiego jest dobra. Widać wyraźnie, iż gospodarka regionalna odrobiła straty po pandemii COVID-19. Widać tu pozytywny wpływ wprowadzenia tarcz antykryzysowych na poziomie krajowym i regionalnym. Jesteśmy na etapie zakończenia perspektywy unijnej na lata 2014-2020 oraz rozpoczęliśmy perspektywę na lata 2021-2027. Jednocześnie trwa debata o przyszłości Polityki Spójności – mówił marszałek Ortyl.

Idź do oryginalnego materiału