Abp Marek Jędraszewski z wizytą u prezydenta Dudy. Przywiózł prezenty

news.5v.pl 1 miesiąc temu

Wizyta abp. Marka Jędraszewskiego w Pałacu Prezydenckim odbyła się w poniedziałek, o czym poinformowało biuro prasowe Archidiecezji Krakowskiej. W czasie jej trwania metropolita krakowski odprawił mszę w tamtejszej kaplicy. Uczestniczyli w niej prezydent Andrzej Duda oraz jego żona Agata Kornhauser-Duda.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Duchowny przywiózł dla pary prezydenckiej specjalne prezenty. Były nim relikwie św. Floriana oraz św. Jadwigi Andegaweńskiej. Św. Florian był rzymskim żołnierzem, który odmówił złożenia ofiary bogom. Za to został poddany chłoście i torturom, a ostatecznie utopiony w rzece Amizie. Jego relikwie trafiły do Krakowa na prośbę księcia Kazimierza Sprawiedliwego pod koniec XII w.

— czytamy na stronie archidiecezji krakowskiej.

Abp Jędraszewski przywiózł parze prezydenckiej wyjątkowe prezenty

Abp Jędraszewski podkreślił, iż w wielkim pożarze, który w 1528 r. strawił tę część Krakowa, ocalał jedynie kościół św. Floriana. To właśnie od wtedy święty ten jest czczony jako patron podczas klęsk pożarów, powodzi i sztormów. Ponadto św. Florian jest orędownikiem hutników, strażaków, kominiarzy, garncarzy i piekarzy, a w stolicy Małopolski uroczyście obchodzi się jego święto.

Metropolita krakowski zaznaczył też, iż w tym roku obchodzona jest 650. rocznica urodzin i 640. rocznica przybycia do Krakowa i koronacji na króla Polski św. Jadwigi Andegaweńskiej. „Pod wpływem traktatów swojego kierownika duchowego dominikanina Henryka Bitterfelda Jadwiga zapragnęła, aby w katedrze na Wawelu »chwała Pańska rozbrzmiewała nieustannie«, dlatego założyła i wyposażyła Kolegium Psałterzystów, którzy »dniem i nocą śpiewają psalmy przed Najświętszym Sakramentem«” — czytamy.

Na stronie internetowej kancelarii prezydenta Dudy nie pojawiły się żadne informacje na temat wizyt abp. Jędraszewskiego.

Idź do oryginalnego materiału