Abp Marek Jędraszewski świętował jubileusz 50-lecia kapłaństwa. Uroczystości odbyły się Wawelu

1 rok temu

Arcybiskup Marek Jędraszewski obchodzi 50-lecie przyjęcia święceń kapłańskich. W sobotę odbyła się w Krakowie Msza święta z tej okazji. Na uroczystości pojawili się najważniejsi politycy Prawa i Sprawiedliwości.

– Dzisiaj, kiedy w tej przesławnej Katedrze na Wawelu obchodzę 50. rocznicę święceń kapłańskich, wszystko to brzmi wprost niewiarygodnie. Tym bardziej budzi się we mnie ogromne poczucie pokory, a przede wszystkim trudnej do wyrażenia wielkiej wdzięczności wobec Boga, który w swojej Opatrzności zechciał mnie powołać i wybrać na wyłączną służbę dla Siebie i swego Kościoła – mówił metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski na zakończenie Mszy św. podczas złotego jubileuszu swoich święceń kapłańskich.

W Katedrze na Wawelu pojawili się nie tylko duchowni i lokalni wierni, ale także najważniejsi politycy partii rządzącej. W Kościelnych ławach zasiedli m.in.: Jarosław Kaczyński, Mateusz Morawiecki, Beata Szydło, Krzysztof Sobolewski, Ryszard Terlecki i Marek Pęk. Na miejscu pojawili się także przedstawiciele władz lokalnych w osobie prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego i wojewody małopolskiego Łukasza Kmity.

1 z 9

fot. Biuro Prasowe Diecezji Krakowskiej

Abp Jędraszewski urodził się 24 lipca 1949 r., studiował w Arcybiskupim Seminarium Duchownym i na Papieskim Wydziale Teologicznym w Poznaniu. 24 maja 1973 r. przyjął święcenia kapłańskie, potem był wikariuszem w parafii pw. św. Marcina w Odolanowie koło Ostrowa Wlkp. W roku 1975 wyjechał na studia do Rzymu, gdzie obronił pracę doktorską. Po powrocie do Polski w latach 1980-1996 był adiunktem na Papieskim Wydziale Teologicznym w Poznaniu. Jednocześnie, w latach 1980-1987, był prefektem tamtejszego Arcybiskupiego Seminarium Duchownego. W latach 1987-1996 pracował w „Przewodniku Katolickim”, w którym od 1990 r. był redaktorem naczelnym.

W roku 1991 habilitował się na Wydziale Filozoficznym Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie. W roku 1996 otrzymał nominację arcybiskupa Juliusza Paetza na wikariusza biskupiego ds. nauki i kultury w Archidiecezji Poznańskiej i na przewodniczącego Wydziału Duszpasterstwa Akademickiego w Kurii Arcybiskupiej w Poznaniu.

Biskupem pomocniczym archidiecezji poznańskiej mianował go w 1997 r. Jan Paweł II; w 2012 r. decyzją Benedykta XVI został metropolitą łódzkim. W 2014 roku został zastępcą przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski. Funkcję metropolity krakowskiego sprawuje od grudnia 2016 roku.

(JS)

Idź do oryginalnego materiału