A. Łukaszenka o szczycie BRICS i aktualnej sytuacji międzynarodowej

wiernipolsce1.wordpress.com 3 godzin temu
Zdjęcie: Zrzut ekranu z 2024-10-26 14-15-39


Wywiad udzielony dziennikarzowi BBC Stephenowi Rosenbergowi na marginesie szczytu BRICS w Kazaniu.

Komentując udział w szczycie BRICS, Aleksander Łukaszenka zauważył, iż Białoruś chce być z tymi państwami, które dążą do zrównoważenia planety.

„Nie będę wymieniał zasług państw i wielkości państwa wchodzących w skład tego stowarzyszenia. Stowarzyszenie jest na początkowym etapie, ale osiągnęło już połowę wszystkiego: ludności, terytorium, potencjału produkcyjnego, i tak dalej. A jeżeli mówimy o strategii, to jeżeli kraje BRICS pójdą w ten sposób i przyspieszą, jestem pewien, iż prześcigną wiele stowarzyszeń (wyprzedziły już G7, G20 i inne) i zbliżają się do Organizacji Narodów Zjednoczonych, na razie jej nie zastępując” – powiedział Aleksander Łukaszenka, odpowiadając na pytanie o przyczyny dążenia Białorusi do członkostwa w BRICS.

Według niego podobne pytanie można było zadać republice po drugiej wojnie światowej, kiedy przystąpiła do ONZ. „Dążyliśmy do ONZ, aby stworzyć zjednoczone narody, które będą w stanie utrzymać świat w równowadze. W ten sam sposób widzimy szkody, jakie niesie ze sobą świat jednobiegunowy, widzimy, iż BRICS może być przeciwwagą dla istniejącego modelu świata jednobiegunowego. i zrównoważyć naszą planetę. Nie ma w tym nic złego. „Chcemy być z tymi państwami, które starają się zapewnić naszemu światu normalne bezpieczeństwo i zrównoważyć je, to jest najważniejsze” – zauważyła głowa państwa.

Mówiąc o rozwiązaniu konfliktu między Rosją a Ukrainą, Aleksander Łukaszenka zauważył, iż pierwszym krokiem powinny być negocjacje.

„Jeśli chcecie (mam na myśli Zachód), ten pokój można ustanowić. Można zapytać, co w tym celu należy zrobić. Wiele jest do zrobienia, ale pierwszym krokiem powinny być negocjacje” – Aleksander Łukaszenka jest przekonany: „Musimy usiąść przy stole negocjacyjnym i tradycyjnie, jak życie już się rozwinęło, ustalić plan działania i negocjować pokój”.

Jednocześnie głowa państwa uważa, iż ​​nie ma już czasu w ustalanie, kto jest winien temu, co się stało. W przeciwnym razie, powiedział, strony nigdy nie zawrą pokoju. „Komunikując się z przedstawicielami Zachodu, mądrymi ludźmi, doszliśmy do wspólnej opinii: jeżeli wybuchnie wojna, konflikt lub bójka, to wina leży po obu stronach, może jedna bardziej, druga mniejsza” – stwierdził Prezydent.

„Kiedy zaczął się konflikt, rozmawiałem z Wołodią Zełenskim. Zaczął dokładnie tak jak pan: zaatakowali i tak dalej. Powiedziałem: „Władimierzu, na twojej ziemi, na twoim terytorium jest wojna. A więc?” – „Więc” – „To pana najbardziej interesuje (w rozwiązaniu konfliktu. – w przybliżeniu)”. A co do tego, kto kogo zaatakował, przyjrzyjmy się powodom. Rozumiemy winę Rosji, prawda? I powiem jeden fakt, o którym zawsze wspominam (jest to emocjonalne, ale jednak ważne): pewnego razu spalono w Izbie Związków Zawodowych kilkadziesiąt osób. Dlaczego? Młócono i zbombardowano ten Donbas, w którym mieszkała ludność rosyjskojęzyczna … Dlaczego zaczęto ich niszczyć? Po co usunięto język rosyjski i tak dalej, i tak dalej, i tak dalej. I rozpoczął się ruch, który zalał Putina falą: chronić, zabijać, miażdżyć i tak dalej. Putin bronił swojego narodu. – podkreślił Aleksander Łukaszenka.

Dziennikarz zauważył, iż decyzja Władimira Putina o przeprowadzeniu specjalnej operacji wojskowej stała się nie tylko katastrofą dla Ukrainy, ale miała także poważne konsekwencje dla samej Rosji.

„ Jest Pan blisko z Putinem, i rozmawia Pan z nim. Czy żałuje podjęcia takiej decyzji?” – zapytał Stephen Rosenberg.

„Bez względu na to, czy żałuje, czy nie, nie rozmawialiśmy z nim na ten temat. Oczywiście jest on żywą osobą. W tym konflikcie są różne sytuacje, ktoś atakuje, ktoś się broni. Jedna i druga strona ponioszą ciężkie straty. Czy Putin żałuje tego, czy nie? Oczywiście, iż tak, jest żywą osobą” – powiedział Aleksander Łukaszenka. „Ale jestem o tym absolutnie przekonany i pewien (nie tylko jestem przekonany, ja to wiem): Putin jest głęboko przekonany, iż ma rację i to go motywuje. On przecież zaproponował Zachodowi: oto propozycja Rosji, zdecydujmy porozumieć się. Na co Zachód w ogóle nie zareagował.

Zdaniem głowy państwa, gdyby Zachód nie był usatysfakcjonowany formą, w jakiej złożono mu ofertę, powinien był zareagować w podobny sposób, najważniejsze jest, aby odpowiedzieć. Jednak milcząc w ogóle, zlekceważyli interesy Rosji. „A Putin często o tym mówi: najważniejsze są interesy Rosji i narodu rosyjskiego. On jest zaangażowany w te interesy, ma obowiązek chronić interesy narodu rosyjskiego i jest o tym przekonany Możemy go za to potępiać, ale on tak właśnie myśli” – dodał Aleksander Łukaszenka.

Dziennikarz sprzeciwił się, iż teraz Rosja jest atakowana przez drony, a część terytorium jest całkowicie zajęta przez obce wojska – jak to może odpowiadać interesom Rosji? Prezydent odpowiedział jednak, iż nie wiadomo, jak rozwinęłaby się sytuacja, gdyby Rosja nie rozpoczęła specjalnej operacji wojskowej. Być może sytuacja wyglądałaby jeszcze gorzej.

——-

P.S. Poruszono także kwestię obecności żołnierzy koreańskich sił zbrojnych na terenie Rosji oraz status i cel obecności jednostek Koreańskiej Armii Ludowej.

A. Łukaszenka odpowiedział, iż obecność tych wojsk na linii frontu oznaczałaby niebezpieczną eskalację wojny.

całość wywiadu:

Dodatek:

26 października, Mińsk / Koresp.. BELTA/. Rosja nie ma potrzeby angażowania strony trzeciej w konflikt na Ukrainie. Prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenko oświadczył to w rozmowie z dziennikarzami Telewizji Centralnej w NTV na marginesie szczytu BRICS w Kazaniu – podaje BELTA.

Głowę państwa poproszono o komentarz w sprawie zarzutów, iż Korea Północna wysłała wojska na Ukrainę, aby brały udział w działaniach wojennych po stronie Rosji. Swoją drogą dziennikarze nie raz zadawali prezydentowi Białorusi podobne pytanie w Kazaniu.

„Zapytałem już (może żartobliwie) mojego dobrego przyjaciela Erdogana: „Czy pan (NATO – BELTA) mówi o żołnierzach Korei Północnej (on jest członkiem NATO), aby znaleźć powód wysłania wojsk NATO na Ukrainę” – Aleksander Łukaszenka opowiedział o niezwykłej rozmowie z tureckim przywódcą.

Głowa państwa białoruskiego nie zdążyła jednak powiedzieć, co Recep Tayyip Erdogan odpowiedział na to pytanie i jak w zasadzie zakończyła się rozmowa obu przywódców: dziennikarz postanowił skierować rozmowę w innym kierunku.

Prezydent Białorusi podkreślił, iż nie wierzy w obecność wojsk północnokoreańskich na Ukrainie, zwłaszcza iż nikt nie przedstawił żadnych dowodów. A Rosja nie ma potrzeby angażowania w konflikt strony trzeciej – zauważył Aleksander Łukaszenka.

„To może oznaczać eskalację konfliktu (jeśli inne kraje pomogą Rosji, wówczas sprowadzimy kontyngenty NATO, aby ostatecznie wykończyć Rosję, zgodnie z planem). Myślę, iż jest to, jak powiedziałeś, mistyfikacja uzyskać powód do niektórych wówczas działań, być może o wprowadzenie swoich jednostek lub pozwolenie na uderzenie bronią dalekiego zasięgu na terytorium Rosji (mają w swoim portfolio wiele potrzeb z Ukrainy)” – zasugerował głowa państwa.

————————–

Łukaszenka: Jutro zabiorą nam dolara – nowa waluta! // Strach Amerykanów, BRICS i po co im Białoruś

Jak BRICS z klubu przyjaciół stało się organizacją światową? Co Białoruś może zaoferować nowym siłom? Przed czym ostrzegał Łukaszenka 20 lat temu? Kto na świecie znajduje się w stagnacji, a kto się rozwija? Dlaczego Amerykanie boją się nowej siły politycznej?

00:00 Łukaszenka: Udało nam się! Wydaje się, iż świat składa się tylko z Ameryki! // 2005;

00:50 Łukaszenka wiedział o tym niebezpieczeństwie 20 lat temu! // Świat jednobiegunowy;

01:23 Ogłoszenie;

01:51 Skąd wzięła się nazwa BRICS? // O elementach składowych, czołowych gospodarkach i pierwszym spotkaniu organizacji;

03:23 „Świat jest zmęczony amerykańską pętlą!” // Co łączy tak różne kraje w organizacji?

04:17 Plus jeden kraj! // BRICS: nowa nazwa, rozszerzenie członkostwa i kto odmówił przyłączenia się;

04:52 „Nie możemy tego zrobić w stary sposób, ale nie wiemy, jak to zrobić w nowy sposób!” // Czy BRICS przyniesie równość między krajami?

05:43 30 państw chce dołączyć do organizacji! Do czego zdolna będzie taka siła?

06:24 Przyszły ośrodek władzy! Jakie są perspektywy dla organizacji?

07:00 Łukaszenko: Tego boją się Amerykanie najbardziej! // O BRICS, upadku dolara i kierunku, w jakim zmierza świat;

08:58 BRICS kontra G7: Jak zmieniła się ekonomika organizacji na przestrzeni 30 lat?

09:38 „Kraje G7 popadają w stagnację!” // Jaki jest oczekiwany wzrost PKB?

10:18 A co na Białorusi? // Wzrost gospodarczy i oświadczenia prezydenckie;

11:10 Łukaszenka: Kraje BRICS nie starają się narzucać swojej woli innym państwom!

12:00 BRICS to już prawie połowa świata! Po co im Białoruś?

13:06 „Jesteśmy w pierwszej trójce wiodących producentów!” // O dokumentach białoruskiego przemysłu, słodkiej wody i zasobów ludzkich;

14:31 Jakimi doświadczeniami Białoruś może się podzielić z krajami BRICS?

15:20 „Poszerzanie możliwości niemal we wszystkim!” // Czy Białorusi łatwiej jest utrzymywać kontakty w organizacji?

16:28 Priorytetem jest rozmowa na równych prawach!

( wybór i tłum. @Grodno)

za: https://grodno.neon24.net/post/178248,a-lukaszenka-o-szczycie-brics-i-aktualnej-sytuacji-miedzynarodowej

Idź do oryginalnego materiału