85. rocznica Zbrodni Katyńskiej i

23 godzin temu

15. rocznica Katastrofy Smoleńskiej

Kongres Polonii Kanadyjskiej – Okręg Toronto uroczystości: 13 kwietnia (niedziela) godz. 11:00 Msza Św. kościół Św. Kazimierza, godz.13:00 Pomnik Katyński- uroczystości rocznicowe.

Foto obrazu Matki Boskiej Kozielskiej- kościół św. Karola Boromeusza w Warszawie na Powązkach. (JC)

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej ma dla nas Polaków, szczególne znaczenie. Odbywające się w Polsce i poza granicami uroczystości są wyrazem pamięci i hołdu, który składamy blisko 22 tysiącom Polaków wziętych do niewoli sowieckiej i bestialsko zamordowanych w Katyniu, Charkowie, Twerze, Kijowie, Chersoniu i Mińsku.

5 marca 1940 roku na najwyższym szczeblu sowieckich władz zapadła decyzja o wymordowaniu polskich jeńców wojennych z obozów w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie oraz Polaków przetrzymywanych w więzieniach NKWD na obszarze wschodnich województw Rzeczypospolitej.

13 kwietnia 1943 r. o godz.15.15 czasu środkowoeuropejskiego berlińska rozgłośnia radiowa przekazała sensacyjną (dobrze przez niemieckiego okupanta wyreżyserowaną), wiadomość o odnalezieniu tajnych masowych grobów polskich oficerów w okolicach Smoleńska. Niemcy o tych grobach doskonale wiedzieli od momentu zbrodni. W momencie tej haniebnej ludobójczej akcji, Sowieci (ZSRR) i III Rzesza byli aliantami i trwało to do 22 czerwca 1941 r. To pokłosie układu Ribbentrop-Mołotow z 23 sierpnia 1939 r. i współpracy niemiecko-radzieckiej od czasu układów z Rapallo w 1922 r.…

Idź do oryginalnego materiału