85 lat temu na Dworcu w Tarnowie wybuchła bomba

tarnow.ikc.pl 3 tygodni temu

Tarnowski Dworzec Główny to pierwsza budowla, jaką zobaczą przyjezdni odwiedzający polski biegun ciepła. Na szczęście miasto ma się czym szczycić – wyremontowany gmach wygląda do tej pory niesamowicie. W dniu publikacji tego artykułu (28 czerwca) wypada 85. rocznica zamachu bombowego, który miał miejsce w Tarnowie w 1939 roku właśnie na dworcu. Warto przyjrzeć się krótkiej historii budynku i temu, czym dziś może się poszczycić.

Neobarokowy dworzec dla Tarnowa, jaki znamy dziś powstał około 1910 roku. Projekt był bardzo podobny do starszego dworca w Iwano-Frankiwsku (niegdyś Stanisławów). Dworzec długo nie cieszył się idealnym stanem, ponieważ w 1915 roku doznał pierwszych uszkodzeń spowodowanych walką Austro-Węgier z Rosją podczas I wojny światowej.

28 sierpnia do ważna data w historii Dworca w Tarnowie, jak i samego miasta. Dla tarnowian bowiem II wojna światowa zaczęła się 3 dni wcześniej. Tego dnia w 1939 roku około godziny 23:18 na dworcu doszło do zamachu bombowego. Niemieccy dywersanci zdetonowali bombę, która nie tylko zniszczyła znaczną część budynku, ale też zabiła 20 osób, raniąc 35. Haniebnego czynu dokonał Antoni Guzy, który przed zamachem był szkolony przez nazistów.

źródło: IPN

Tarnowski dworzec był również punktem przerzutu pierwszego transportu więźniów politycznych do obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau dnia 14 czerwca 1940 r. Wówczas więźniowie ostatni raz mogli spojrzeć na Tarnów w okolicy ulicy Bartla, gdzie znajdowała się rampa kolejowa.

Po wojnie dworzec nie był w najlepszej kondycji. Fasada była w rozsypce, a wnętrza pozostawiały wiele do życzenia. W roku 2007 nadszedł czas na gruntowny remont, który zmienił dworzec w Tarnowie nie do poznania. Zabytkowy gmach odzyskał swój klasyczny wygląd dzięki jednolitej fasadzie w przyjemnym kolorze ecru oraz sztukateriom. Wszystkie wnętrza wraz z poczekalnią we wschodnim skrzydle zostały odrestaurowane. Socrealistyczny napis „Dworzec PKP” nad wejściem został zastąpiony świecącym w nocy na niebiesko „Tarnów”. W sumie koszty odnowienia dworca wyniosły 40 mln złotych. W 2010 roku z okazji wyremontowania stacji przyjechał zabytkowy parowóz Ty2 / 953, który zabrał mieszkańców wagonami retro na przejażdżkę do Tuchowa.

Fot. Archiwum Państwowe w Tarnowie

Obecnie dworzec posiada trzy perony z sześcioma krawędziami. Znajdują się w nim m.in. restauracja i galeria sztuki będąca częścią tarnowskiego Biura Wystaw Artystycznych. Prócz wystaw realizowane są tam również wykłady uznanych artystów. 18 czerwca 2022 przed dworcem w wyniku zbiórki społecznego komitetu został odsłonięty pomnik śp. Lecha Kaczyńskiego, tego dnia bowiem wypadały urodziny byłego prezydenta Polski.

#zmiloscidomiasta

Partnerem serii zdjęć z Tarnowa jest firma KNC Nieruchomości.

Idź do oryginalnego materiału